بانک های مرکزی نگران هستند که Omicron ممکن است تورم را حفظ کند

[ad_1]

گزینه Omicron در حال چرخش در سراسر جهان، بستن مرزها و ایجاد محدودیت های جدید برای فعالیت های اقتصادی است. با این حال، بانک‌های مرکزی، به جای کاهش سیاست‌های پولی برای حفظ اقتصاد خود، همانطور که در آغاز همه‌گیری انجام دادند، به سمت تضعیف انگیزه‌ها و افزایش نرخ بهره حرکت می‌کنند.

این حرکت ها منعکس کننده تفکر جدیدی در میان سیاستمداران در مورد اثرات اقتصادی همه گیری است: مقامات بانک مرکزی نگران هستند که به جای تهدید ساده برای مهار رشد اقتصادی، جهش موارد کووید-19 می تواند تورم بالا را نیز طولانی کند.

طی هفته گذشته، فدرال رزرو، بانک انگلستان و بانک مرکزی اروپا سیاست های پولی خود را در پاسخ به ترس از تورم تشدید کرده اند.

هنگامی که همه گیری برای اولین بار گسترده شد، دولت ها اقتصادهای خود را در اوایل سال 2020 بستند. هزینه های مصرف کننده به شدت کاهش یافته است، کارفرمایان کارگران را ترک کرده اند و قیمت ها کاهش یافته است. در عرض چند ماه، رشد تجارت الکترونیک و کار از راه دور به اقتصاد بسیاری از کشورهای توسعه یافته اجازه داده است تا به سرعت بهبود یابد. با واکسیناسیون انبوه، این بهبود در سال جاری ادامه یافت.

افزایش جدید در موارد اکنون تأثیر بسیار کمتری بر هزینه ها و ایجاد شغل دارد. در عوض، آنها تهدید به طولانی شدن اختلالات زنجیره تامین و بالا نگه داشتن تورم می کنند.

پل اشورث، اقتصاددان ارشد آمریکای شمالی در کپیتال اکونومیکس، گفت: «آنچه در مراحل اولیه همه‌گیری دیدیم این بود که تقاضا در ابتدا بسیار بیشتر از عرضه کاهش یافت، بنابراین به ویژه به دلیل انسدادهای نسبتاً فشرده، کاهش یافت.

او گفت که امروز که دولت ها تمایلی به اعمال محاصره های جدید ندارند، برعکس است.

وی گفت: عرضه این پتانسیل را دارد که بیشتر تحت تاثیر تقاضا قرار گیرد، بنابراین این بار به جای کاهش تورم، تورمی است.

دانشمندان هنوز در حال بررسی اثرات Omicron هستند. در حال حاضر، به نظر می رسد سریعتر از نسخه های قبلی گسترش می یابد و می تواند از مصونیت در برابر واکسن ها و عفونت های گذشته جلوگیری کند، اما ممکن است علائم خفیف تری ایجاد کند.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، پس از نشست 14 تا 15 دسامبر با خبرنگاران گفت: “موج به موج، مردم یاد می‌گیرند که با این موضوع زندگی کنند… هرچه افراد بیشتری واکسینه شوند، تاثیر اقتصادی کمتری خواهد داشت.”

به عنوان مثال، حوادث جدید روزانه به بیش از 31000 در روز در دو ماه اول همه گیری سال گذشته رسید. از آنجایی که ایالت ها دستور ماندن در خانه را صادر کردند، این امر منجر به کاهش سالانه 31.2 درصدی تولید ناخالص داخلی شد. در مقابل، موارد ابتلا به حدود 250000 مورد در روز در سه ماهه اول سال 2021 به اوج خود رسید، اما اقتصاد 6.3 درصد رشد کرد.

فدرال رزرو می گوید که پایان برنامه خرید اوراق قرضه خود را تسریع می بخشد، بزرگترین گامی که بانک مرکزی برای معکوس کردن محرک های دوران همه گیری خود برداشته است. در اینجا نحوه کار باریک کردن و اینکه چرا بازارها را به لبه پرتگاه می کشاند، آمده است. تصویر تصویر: ادل مورگان / WSJ

دولت ها با هر موج محدودیت های کمتر و هدفمندتری اعمال کردند. علاوه بر این، بسیاری از کارگران و مشاغل با شیوع بیماری‌ها، مانند بازگشت به کار از راه دور، سازگار شده‌اند.

با این وجود، اقتصاددانان و سرمایه گذاران انتظار دارند که Omicron تأثیر منفی بر رشد داشته باشد، به خصوص در سفرهای بین المللی. اقتصاددانان Pantheon Macroeconomics پیش بینی رشد ایالات متحده را از 5 درصد به 3 درصد نسبت به سال قبل در سه ماهه اول کاهش دادند. آنها می بینند که بیشتر این کاهش در سه ماهه آینده جبران خواهد شد.

حتی زمانی که تأثیر ویروس بر رشد ضعیف شده است، به نظر می رسد تأثیر آن بر فشارهای تورمی از پایین به بالا معکوس شود. کووید-19 باعث شده است که مصرف کنندگان کمتر برای خدمات شخصی مانند پارک های تفریحی و بیشتر برای کالاهای بادوام مانند لوازم خانگی و مبلمان هزینه کنند. بسته شدن کارخانه‌ها و بنادر در چین، ورود واردات به ایالات متحده را دشوار می‌کرد و ترس از بیماری باعث می‌شد مردم نتوانند خانه‌های خود را ترک کنند، که منجر به کمبود نیروی کار و افزایش دستمزدها شد. بر اساس سرشماری، حدود 3.2 میلیون بزرگسال در اوایل سپتامبر – زمانی که موج دلتا در اوج بود – گفتند که کار نمی کنند زیرا می ترسند بیمار شوند. این رقم قبل از موج 2.8 میلیون افزایش یافته است.

افکار خود را به اشتراک بگذارید

فکر می کنید گزینه Omicron چه تاثیری بر تورم، رشد و نرخ بهره می تواند داشته باشد؟ به گفتگوی زیر بپیوندید.

اقتصاددانان گلدمن ساکس روز جمعه پیش‌بینی تورم اصلی خود را از 3.25 درصد در ژوئن 2022 به 3.4 درصد بر اساس دورنمای تعطیلی کارخانه‌های Omicron در آسیا و افزایش تورم مسکن افزایش دادند.

قیمت مصرف کننده ایالات متحده در ماه نوامبر نسبت به سال قبل 6.8 درصد افزایش یافت که بزرگترین جهش در نزدیک به چهار دهه اخیر است. در پاسخ، مقامات فدرال رزرو گفتند که احتمالاً برنامه محرک خرید اوراق قرضه خود را در مارس سال آینده پایان خواهند داد و قصد دارند تا پایان سال 2022 نرخ بهره را تا سه چهارم درصد افزایش دهند.

بیشتر و بیشتر مقامات فدرال رزرو نگران هستند که نسخه جدید Omicron ممکن است فشار بیشتری را بر تورم وارد کند.

روز جمعه، کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو گفت: “ما نمی دانیم که آیا Omicron کمبود نیروی کار و عرضه را تشدید می کند و فشارهای تورمی را افزایش می دهد.”

تغییر تفکر مسئولان چند ماهی است که ادامه دارد. آقای پاول در نوامبر به کنگره گفت که نگرانی‌ها در مورد Omicron “می‌تواند تمایل افراد به کار حضوری را کاهش دهد، که پیشرفت بازار کار را کند کرده و اختلالات عرضه را افزایش می‌دهد”.

رابرت دنت، اقتصاددان ارشد آمریکایی در Nomura Securities که انتظار دارد در سال آینده چهار افزایش نرخ بهره را پیش بینی کند، می گوید اگر چنین باشد، می تواند باعث شود فدرال رزرو نرخ بهره را سریعتر از حد انتظار افزایش دهد.

او گفت: «آنها از قبل می‌دانند که این یک پدیده تورمی است و تورم قبل از Omicron افزایش یافته است، بنابراین این تمایل به شاهین بودن را تقویت می‌کند.

در بریتانیا، جایی که Omicron موارد جدید روزانه را به بالاترین حد خود سوق می‌دهد، دولت نخست‌وزیر بوریس جانسون قوانینی را وضع کرده است که برای ورود به کلوپ‌های شبانه و برخی مکان‌های دیگر نیاز به اثبات واکسیناسیون دارد، اگرچه این محدودیت‌ها از برخی جهش‌های قبلی سبک‌تر هستند. اما بانک مرکزی انگلیس در واکنش به افزایش تورم، هفته گذشته برای اولین بار از زمان همه گیری همه گیر، نرخ بهره کلیدی خود را افزایش داد.

سیاستمداران گفتند: “تجربه مارس 2020 نشان می دهد که به نظر می رسد امواج بعدی کووید تأثیر کمتری بر تولید ناخالص داخلی داشته است، اگرچه عدم اطمینان در مورد میزان این امر وجود دارد.”

بانک انگلستان قبلاً پیشنهاد کرده بود که کاهش آلودگی به کووید-19 با ایجاد تعادل مجدد در هزینه های مصرف کننده برای خدمات، فشار صعودی بر قیمت کالاها را کاهش می دهد. در صورت‌جلسه این بانک آمده است: با تمدید فاصله‌گذاری اجتماعی، «این تعادل در حال حاضر به احتمال زیاد کاهش می‌یابد و بنابراین فشارهای جهانی قیمت‌ها ممکن است بیشتر طول بکشد». پروتکل اضافه کرد: «استراتژی فعلی Zero Covid چین می‌تواند منجر به اختلالات جدید در کارخانه‌ها و بنادر چین شود و بر هزینه‌های تحویل تأثیر بگذارد».

از سوی دیگر، تقاضای عمومی، به ویژه برای خدمات، ممکن است کاهش یابد، پروتکل می گوید که تاثیر خالص بر تورم نامشخص است.

بانک مرکزی اروپا نیز معتقد است که تأثیر گزینه جدید احتمالاً بسیار کمتر از موج اول خواهد بود. روز پنجشنبه، او پایان برنامه خرید اوراق قرضه – برنامه بازخرید اضطراری همه گیر – را اعلام کرد که هدف آن جبران برخی از پیامدهای اقتصادی منفی کووید-19 بود.

اما کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، پس از جلسه به خبرنگاران گفت که از نزدیک بر چگونگی تأثیر Omicron بر عرضه نظارت می‌کند.

او گفت: “توازن بین اثرات تورمی یا کاهش تورم که Omicron خواهد داشت هنوز کاملا نامشخص است.”

بنویسید دیوید هریسون در [email protected] و پل هانون در [email protected]

حق چاپ © 2021 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum kuşadası escortYabancı Dizi İzlebirthday giftkameralı su tesisatçısıyün cami halısı