دیدار رهبران اسرائیل و امارات در میان موج دیپلماسی خاورمیانه

[ad_1]

اولین دیدار رسمی روز دوشنبه نخست وزیر اسرائیل و رهبر بالفعل امارات متحده عربی موج دیگری از دیپلماسی است که ژئوپلیتیک خاورمیانه را در میان ترس از شکست مذاکرات هسته ای با ایران و نگرانی از کاهش نقش آمریکا در منطقه تغییر می دهد.

مذاکرات ابوظبی – اولین مذاکره بین رهبران اسرائیل و امارات متحده عربی از زمان برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور در سال گذشته – به نخست وزیر نفتالی بنت و وارث تاج و تخت ابوظبی، شیخ محمد بن زاید آل نهیان، اولین فرصت برای هماهنگی شخصی مشترک داده شد. رقیب منطقه ای ایران، برنامه هسته ای در حال گسترش خود.

این همچنین فرصتی را برای دو رهبر ایجاد کرد تا در مورد راه اندازی بین کشورهای خود که در اواخر سال گذشته پس از 50 سال عدم روابط رسمی دیپلماتیک، روابط را عادی کردند، گفتگو کنند. این معامله منجر به توافق هایی با چندین کشور عربی دیگر به نام توافق نامه ابراهیم و میلیاردها دلار تجارت جدید شد.

روز دوشنبه، آقای بنت و شیخ محمد بیش از چهار ساعت را با هیئت های گسترده تر و در یک نشست 2 ساعته در کاخ شاهزاده گفتگو کردند.

در بیانیه ای مشترک، سفر آقای بنت «یکی دیگر از نقاط عطف مهم در توسعه روابط گرم و مشارکت نزدیک بین دو کشور» خوانده شد و گفت که موضوعات مختلف اقتصادی و مدنی مورد بحث قرار گرفت.

دو کشور تاکنون تجارت ثبت شده دوجانبه را 10 برابر به صورت سالانه در 10 ماهه اول سال 2021 به 874.5 میلیون دلار افزایش داده اند. این مبلغ منعکس کننده برخی از بزرگترین معاملات بین اسرائیل و امارات نیست، از جمله فروش یک میلیارد دلار توسط اسرائیلی دلک حفاری از سهام میدان گازی تامار آن به صندوق امیر مبادله.

نشست روز دوشنبه پس از آن صورت می گیرد که شیخ محمد در اواخر ماه گذشته به ترکیه سفر کرد تا روابط خود را با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، حامی جنبش های سیاسی اسلام گرا که امارات متحده عربی آن را تهدیدی برای امنیت ملی می داند، آغاز کند.

وزارت دفاع اسرائیل در ماه نوامبر برای اولین بار در نمایشگاه هوایی دبی شرکت کرد، زیرا تجارت دوجانبه بین دو کشور رشد کرد.


عکس:

آندره آ دی سنزو / گتی ایماژ

به گفته افراد آشنا با این تلاش، قطر به طور جداگانه در مذاکرات بین عربستان سعودی و ترکیه بر سر دیدار غیرقابل تصور بین محمد بن سلمان، ولیعهد و آقای اردوغان، میانجیگری کرده است، که نشان دهنده تسکین احتمالی شکافی است که سال ها منطقه را تقسیم کرده است. به گفته مردم، مقامات قطر هفته گذشته تلاش کردند تا این دو مرد را دوباره در دوحه متحد کنند، زمانی که هر دو در عرض یک روز از همدیگر گذشتند و مقامات به دنبال زمان و مکان مناسب در هفته های آینده هستند.

دیپلمات‌های خاورمیانه می‌گویند که با رقبایی صحبت می‌کنند که سال‌ها در بحبوحه عدم اطمینان در مورد تعهد دولت بایدن به منطقه پس از خروج ناگهانی این کشور از افغانستان و گرایش سیاست خارجی آن به چین، از آنها اجتناب کرده‌اند. پس از حمله پهپادی ادعایی ایران به دو کارخانه نفت عربستان در سال 2019، که تا حد زیادی بی پاسخ ماند و نقش آمریکا در عراق کاهش یافت، مقامات منطقه می بینند که اشتهای واشنگتن برای مشارکت در منطقه کاهش یافته است.

اگرچه ایران می گوید تلاشی برای ساخت تسلیحات هسته ای ندارد، اما نگاهی به تاسیسات کلیدی این کشور نشان می دهد که می تواند فناوری تولید آنها را توسعه دهد. WSJ در حالی که تهران به مراحل جدیدی در غنی سازی اورانیوم رسیده و دسترسی بازرسان را محدود می کند، توانایی های تهران را از بین می برد. تصویر: جورج داونز

جوئل گوزانسکی، محقق ارشد فارسی محور گفت: «یک سوال در مورد سیاست آمریکا در خاورمیانه وجود دارد، و تصویری که تصور می شود این است که آنها می خواهند از این جهنم بیرون بیایند و خیلی حرف می زنند. سیاست و امنیت خلیج فارس در موسسه مطالعات امنیت ملی تل آویو.

مقامات خلیج فارس و اسرائیل با نگرانی نظاره گر مذاکرات ایالات متحده، روسیه، چین و اتحادیه اروپا در وین با ایران برای احیای توافق هسته ای 2015 بودند که تحریم ها علیه ایران در ازای محدودیت های برنامه هسته ای این کشور لغو شد. در دو هفته اخیر پیشرفت کمی حاصل شده است و مقامات خاورمیانه نگران شکست مذاکرات و تسریع بحران منطقه ای با تهران هستند.

جاشوا تیتلبام، استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه بار ایلان در خارج از تل آویو، گفت: «همه بازیکنان – اسرائیل، امارات – همه برای کسب موقعیت می جنگند. دولت جدیدی با سیاستی وجود دارد که ما هنوز آن را حدس می زنیم و ایران در آستانه دستیابی به سلاح هسته ای است و همه را مجبور به از سرگیری روابط می کند.

با از سرگیری گفتگوها در خاورمیانه، اسرائیل همچنان در وضعیت نامناسبی قرار دارد. علیرغم توافقات آبراهام، او تماس‌های کمی و عمدتاً غیررسمی در بقیه مناطق خلیج فارس دارد و این امر او را بیشتر به امارات وابسته می‌کند. با وجود ملاقات مخفیانه در صحرا در سال گذشته بین شاهزاده محمد و نخست وزیر، اسرائیل هیچ رابطه رسمی با عربستان سعودی ندارد. بنیامین نتانیاهو وزیر …

ناظران گفتند که امارات شراکت با اسرائیل را که به طور فزاینده ای از حق حمله به اهداف هسته ای ایران دفاع می کند، به عنوان راهی برای تقویت قدرت های امنیتی خود، به طور بالقوه با تسلیحات مدرن اسرائیلی می دانند. اما امیران همچنین نگران هستند که هرگونه اقدام نظامی ناهماهنگ می تواند جرقه درگیری گسترده تری ایجاد کند.

مذاکره کنندگان هفته گذشته در وین برای احیای توافق هسته ای با ایران دیدار کردند.


عکس:

توزیع / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ

صنم وکیل، معاون مدیر برنامه خلیج فارس، گفت: «آنچه که کشورهای خلیج فارس در این مرحله جدید تلاش می کنند به گونه ای متفاوت انجام دهند، حفظ روابط خود با نیروهای مورد مناقشه و تلاش برای تضعیف ایران است. خاورمیانه و شمال آفریقا در Chatham. خانه

گفتگوی تازه همچنین انگیزه جدیدی برای پایان دادن به درگیری هایی که از زمان خیزش های بهار عربی به وجود آمده است، می دهد. عربستان سعودی در حال کاهش ردپای نظامی خود در یمن است، زیرا این پادشاهی تقریباً در جنگ در آنجا به شورشیان حسین متحد با ایران بازنده می شود.

برخی کشورهای عربی تلاش برای به رسمیت شناختن مشروعیت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را به امید پایان دادن به نزدیک به یک دهه جنگ وحشیانه آغاز کرده اند. وزیر امور خارجه امارات ماه گذشته در دمشق با اسد دیدار کرد و ممکن است سوریه برای اولین بار از زمان پایان عضویت خود در سال 2011 در نشست اتحادیه عرب در ماه مارس در الجزایر شرکت کند.

همزمان، سعودی‌ها در سال جاری چندین دور مذاکرات با ایران را با میانجیگری عراق با هدف احیای روابط دیپلماتیک برای اولین بار در شش سال گذشته برگزار کردند. برادر شیخ محمد، شیخ طحنون بن زاید آل نهیان، مشاور امنیت ملی امارات، این ماه به تهران سفر کرد و در آنجا با ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران دیدار کرد و از وی برای بازدید از امارات دعوت کرد.

به گفته تحلیلگران، امید گفتگوهای مختلف، احیای روابط با یک رقیب نیست، بلکه بازیابی کانال های ارتباطی در صورت شکست مذاکرات هسته ای است.

برای آقای اردوغان و شاهزاده محمد، این دیدار فرصتی برای پشت سر گذاشتن مشکلاتی است که روابط بین ترکیه و عربستان سعودی را مسموم کرده است. از جمله: قتل نویسنده جمال کاشقجی توسط تیمی از مقامات دولتی عربستان سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در سال 2018. شاهزاده محمد می‌خواهد این قول را بدهد که اردوغان دیگر هرگز به مرگ آقای هاشمی اشاره نکند و بر رسانه‌های ترکیه چیره شود تا دست از ساختن این ماجرا بردارند. این موضوع به گفته مقامات سعودی و قطری.

برای آقای اردوغان، ممکن است بیشتر به پول مربوط باشد تا ژئوپلیتیک. از آنجایی که ترکیه درگیر بحران ارزی است، به دنبال کمک های اقتصادی است.

بنویسید توماس گرو در [email protected]، استفن کالین در [email protected] و سامر سعید در [email protected]

حق چاپ © 2021 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum kuşadası escortYabancı Dizi İzlebirthday giftkameralı su tesisatçısıyün cami halısı