قزاقستان جنایتکاران را به اعتراضات خشونت آمیز متهم می کند. “جهنم بود”

[ad_1]

به مدت سه روز در اوایل ماه جاری، اعتراضات در قزاقستان که به دلیل افزایش قیمت سوخت آغاز شد، عمدتاً مسالمت آمیز بود. معترضان در شهرهای سراسر کشور سرود ملی را خواندند، در مقابل مقامات تظاهرات کردند و شعار “پیرمرد بیرون” سر دادند و نورسلطان نظربایف حاکم دیرینه خود را هدف قرار دادند.

سپس، در شب 5 ژانویه، گروه های جدیدی به خیابان های آلماتی، بزرگترین شهر آمدند: مردان جوان با تفنگ، چکش و سلاح های موقت. آنها به ساختمان های رسمی یورش بردند، به پلیس حمله کردند و ماشین ها را به آتش کشیدند. آنها وارد فرودگاه شدند و آن را جستجو کردند. آنها به بانک ها حمله کردند و مغازه ها را سرقت کردند.

قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان گفته است که تروریست ها و راهزنان مسلح تظاهرات مسالمت آمیز در این کشور را تصرف کرده اند.


عکس:

/ آسوشیتدپرس

هرج و مرج دولت را به لرزه درآورد و رئیس جمهور قاسم جومارت توکایف را بر آن داشت تا از نیروهای روسی بخواهد تا با اعمال نفوذ مجدد مسکو در همسایه آسیای مرکزی خود، نظم را بازگردانند.

آقای توکایف و وکیلش، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، می‌گویند که نیروهایشان تا حد زیادی کنترل را به دست گرفته‌اند. اما معمای اصلی باقی می ماند: اعتراضات مسالمت آمیز چگونه به خشونت کشیده شد؟

دولت و معترضان کم و بیش در یک چیز اتفاق نظر دارند: تظاهرات مسالمت آمیز توسط جنایتکاران خشن ربوده شد.

آقای توکایف گفت که این نیروها تروریست ها و راهزنان مسلح بودند که برخی از آنها در خارج از کشور آموزش دیده بودند تا کشور را بی ثبات کنند و کودتا کنند. او نگفت که به نظر او چه کسی پشت این خشونت ها بوده است، اما مقامات، رئیس سابق امنیتی با نفوذ را به ظن خیانت بازداشت کردند. برخی از تحلیلگران می گویند که این خشونت ها ناشی از درگیری های سطح بالا بین رئیس جمهور و افراد نزدیک به سلف او، آقای نظربایف است، که نزدیک به سه دهه قبل از انتصاب آقای توکایف به عنوان جانشین خود در سال 2019، رئیس جمهور بود. مقامات از اردوگاه آقای نظربایف خارج شدند. گفتند و در خیابان ها درگیری در گرفت.

برخی از گروه‌های حقوق مدنی دولت را مقصر می‌دانند و می‌گویند که مقامات شکایات مردم را نادیده گرفته‌اند و باعث شده که اعتراض‌ها از کنترل خارج شود و به جنایتکاران اجازه سوء استفاده را بدهد.

هر کجا که حقیقت باشد، این انفجار به آینده ای بالقوه تیره برای اپوزیسیون قزاقستان که مدت هاست به تصرف خود درآمده است، نشان می دهد که برای تغییرات سیاسی گسترده مبارزه می کند. آقای توکایف رسانه ها و فعالان را به تحریک خشونت متهم کرد، هرچند دولت قول داد که علیه آنها اقدامی نکند.

گروه حقوق مدنی اویان، قزاقستان یا بیدار، قزاقستان!، در صفحه فیس بوک خود نوشت: “ما به نتیجه مسالمت آمیز و مجازات جنایتکاران امیدواریم، نه غیرنظامیان و معترضان مسالمت آمیز.” ما خواهان آن هستیم که تقصیر آنچه اتفاق افتاده به رسانه های مستقل، مدافعان حقوق بشر و فعالان منتقل نشود.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات قزاقستان گفتند که روز چهارشنبه نزدیک به 1700 نفر را در ارتباط با ناآرامی ها بازداشت کرده اند که در مجموع حدود 12000 نفر است.

اعتراضات اولیه در غرب قزاقستان به دلیل افزایش سریع قیمت گازی که به عنوان سوخت ارزان برای خودروها استفاده می شود، آغاز شد. آنها در 2 ژانویه در Zhanaozen، یک شهر نفتی که در آن بیش از 12 معترض در سال 2011 در بحبوحه اعتراضات علیه دستمزدهای پایین و شرایط بد کاری تیرباران شدند، آغاز شدند.

آقای توکایف که پس از انتخاب شدن به عنوان جانشین نظربایف وعده شنیدن شکایات مردم را داده بود، یک هیئت دولتی را برای صحبت با معترضان فرستاد. اما تظاهرات در حال گسترش به دیگر شهرهای صنعتی منطقه بود و بیشتر سیاسی می شد.

برخی خواستار برکناری آقایان توکایف و نظربایف شدند که همچنان از قدرت قابل توجهی برخوردارند.

در آلماتی، جمعیت خشن تر شد و به ساختمان های رسمی حمله کرد و آنها را به آتش کشید.


عکس:

والری شریفولین / زوما پرس

آقای نظربایف یک سیستم اقتدارگرا ساخته است که مخالفان می گویند فاسد است و جای کمی برای مخالفت و انحراف غارت از منابع طبیعی غنی کشور به سمت افراد نزدیک به خود می گذارد، نه برای جمعیت فقیر. آقای نظربایف این موضوع را رد کرد. آقای توکایف، نخست وزیر سابق، وعده تغییرات سیاسی و اقتصادی را داده است، اما تا حد زیادی تغییرات زیبایی ایجاد کرده است.

در آلماتی، مرکز فرهنگی و تجاری قزاقستان، معترضان از مخالفان و گروه های مدنی مختلف در بعد از ظهر روز 4 ژانویه تجمع کردند. تا عصر، جمعیت به چند هزار نفر رسیده بود.

پلیس با استفاده از نارنجک‌های سبک، گاز اشک‌آور و جمعیت معترضان را به زور نگه می‌دارد تا مردم را گرفته و به ون‌ها ببرد. برخی دعوا کردند، با مجریان قانون درگیر شدند و خودروهای نظامی را حداقل در یک حادثه راندند.

آقای توکایف گفت: “دولت سقوط نخواهد کرد.” آن شب او منع رفت و آمد را اعلام کرد.

ساختمان شهرداری سوخته و سرقت شده پس از شورش در مرکز آلماتی.


عکس:

صفحه / Shutterstock

روز بعد معترضان دوباره تجمع کردند. اما تا بعد از ظهر، آنها متوجه ظاهر شخصیت های غیرعادی شده بودند که شبیه یک اوباش سرکش به نظر می رسیدند. در میان آن‌ها، طبق ویدئوهایی از صحنه، یک گانگستر معروف به نام آرمان ژوماگلدیف، معروف به آرمان دیویا، وجود دارد که در محاصره چند مرد بی‌ادب، سخنرانی‌های پرانرژی انجام می‌داد. وزارت کشور در 7 ژانویه اعلام کرد که آقای جوماگلدیف و پنج همدست خود را بازداشت و چهار سلاح نیمه اتوماتیک و یک خودروی زرهی را توقیف کرده است.

ایمن عمرووا، یک وکیل 54 ساله که در مرکز شهر آلماتی زندگی می کند، گفت که مردان جوانی را دید که کلیدها و چوب های فلزی را حمل می کردند و به سمت یکی از میدان های اصلی شهر می دویدند. برخی از آنها کلاه ایمنی به سر می‌گذاشتند و فلزی به سینه‌هایشان به عنوان محافظ موقت وصل شده بود. برخی دیگر از لباس های نظامی نامناسب، مانند ژاکت های نظامی ترد با شلوار جین استفاده می کردند.

خانم عمرووا، یک قزاق نژاد، گفت که آنها شبیه مردم محلی نیستند و گاهی به زبانی صحبت می کنند که او نمی فهمد.

او گفت: «مردم واقعاً ترسیده بودند.

افکار خود را به اشتراک بگذارید

به نظر شما نتیجه قیام قزاقستان چه می تواند باشد؟ به گفتگوی زیر بپیوندید.

اوباش به طور فزاینده‌ای خشونت‌آمیز شد و به ساختمان‌های رسمی از جمله شهرداری و دفتر دادستانی حمله و آن‌ها را به آتش کشیدند. مقامات می گویند که شورشیان زرادخانه های پلیس و ساختمان های امنیتی را غارت کرده اند.

ویدئوها و عکس های منتشر شده در کانال های رسانه های اجتماعی که توسط خبرگزاری های قزاقستان اداره می شود، صحنه های آشفته ای را نشان می دهد. در یک مرد دوباره سوار ماشین می شود و از صندوق عقب اسلحه می دهد. یکی دیگر از لودرهای جلو از درب بانک سقوط می کند.

یکی از ساکنان، مردان جوانی را دید که در امتداد یکی از شریان‌های اصلی عابر پیاده آلماتی قدم می‌زدند و تپانچه‌ها و چاقوها را تکان می‌دادند.

«یک روز مثل یک شهر اروپایی بود که مردم در آن مطالبات سیاسی داشتند. روز بعد جهنم بود.» ساکنی که خواست نامش فاش نشود، گفت. من می ترسیدم حتی به آنها نگاه کنم، آنها بسیار تهاجمی به نظر می رسیدند.

سرباز روسی در یکی از خیابان های آلماتی.


عکس:

والری شریفولین / زوما پرس

با این حال، حتی در هرج و مرج، مردم محلی گفت که او می تواند تفاوت بین افرادی که از خشونت برای غارت و دزدی استفاده می کنند و کسانی که فعالانه سعی در تخریب اموال دولتی و تحریک خشونت علیه پلیس دارند، تشخیص دهد.

خانم عمرووا گفت که اتومبیل های بسیاری را بدون پلاک دیده است که در شهری پر از مردان جوان تردد می کنند. آنها در خیابان بر سر دیگران فریاد زدند تا به آنها بگویند با ماشین به فرودگاه بروند.

به زودی افراد مسلح فرودگاه را که ساعاتی قبل توسط واحدهای ارتش محافظت می شد، تصرف کردند.

مقامات گفتند که ده ها نفر در شب خشونت کشته شدند. پس از اعلام حمایت نظامی آتی روسیه، نیروهای امنیتی محلی دوباره سازماندهی شدند و وارد آلماتی شدند و شروع به برقراری نظم کردند.

حتی زمانی که نیروهای امنیتی تیراندازی کردند، معترضان مسالمت آمیز سعی کردند اصرار کنند.

در 6 ژانویه، گروهی بنری را در میدان مرکزی آلماتی برافراشتند.

در این بیانیه آمده است: «ما مردم عادی هستیم، نه تروریست.

پس از روزها اعتراض علیه قیمت سوخت و کاهش استانداردهای زندگی، که به تظاهرات خشونت آمیز و غارت در برخی از بزرگترین شهرهای قزاقستان تبدیل شده است، مقامات بهداشتی می گویند که 160 نفر جان خود را از دست داده اند. عکس: پاول میخیف / رویترز

در قزاقستان چه می گذرد؟

بنویسید جیمز مارسون در [email protected] و توماس گرو در [email protected]

حق چاپ © 2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum kameralı su tesisatçısımobil ödeme bozdurmaMobil Ödeme Nakite ÇevirmeTurkcell Mobil Ödeme BozdurmaGebze escorthtml nullednulled themes1xbetdogal taşlarbuy instagram followersMobil Ödeme BozdurmaKamagraMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Nakite Çevirmecryptomagdailytokenewstheinvestmentmetaversefinancepopulartokenglobalfinanceicryptotokennewspapertopcoinsnewsinstagram takipçi satin alkepenk servisiMobil Ödeme Bozdurma 1xbetistanbul escort, elit escort, maltepe escort, sahne escort, istanbulun en iyi escortları, mükemmel escort sitesi, güvenilir escort, hatun escortistanbul escort, elit escort, maltepe escort, sahne escort, istanbulun en iyi escortları, mükemmel escort sitesi, güvenilir escort, hatun escort