لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

و رجوع به لغات تاریخیه و جغرافیهء ترکی ج1 ص184 و تاریخ گزیده ص59 و تتمهء صوان الحکمة ص189 و فرهنگ ایران باستان ص202 و حبیب السیر ج1 و تفسیر ابوالفتوح چ قمشه ای ج6، و دقیانوس و کهف و هفت مردان و اصحاب رقیم و اهل کهف شود. پایتخت باستان ایران که بر روی خرابه های پرسپولیس(5) بنیان نهاده شده بود و مرکز دینی و پایتخت ساسانیان بشمار میرفت. ایشان دین خویش برو عرضه کردند، شبان دین ایشان بپذیرفت و گفت من نیز با شما بیایم، گفتند رواست، پس شبان گفت بدین کوه اندر شکافیست و آن را دری هست و اندرونش فراخ و من شبانم، چون شبی تاریک بود باران و سرما برخیزد از بیم تلف گوسفندان را اندرون آن غار برم، پس شبان گوسفندان بگذاشت و با ایشان برفت و ایشان شبان را گفتند که این سگ را بازگردان که سگ چون گرسنه شود آواز کند مردمان آگاه شوند، شبان هرچند آن سگ را میزد بازنمیگشت و بزبان فصیح با ایشان بسخن درآمد و گفت مرا چه میزنید که من نیز بدان خدای که شما گرویده اید گرویده ام و آن نشانی بود ایشان را و آیتی بود از خدای تعالی، پس برفتند و بغار اندر شدند، غاری دیدند بزرگ و فراخ.

یملیخا را بفرستادند، چون یملیخا بشهر اندر آمد خانه ها و بازارهای شهر را نمیشناخت و مردمان را دید که نماز همی کردند، عجب آمدش به یک روز این همه خلق چنین شدند، بنزدیک نانوا شد و آن درم بیرون کرد و آن درم بزرگ بود نه از ضرب آن زمان، نانوا گفت این درم از کجا آوردی؟ و با ایشان چند درم بود بمهر دقیانوس و آن بزرگتر از این درمها بود که در این ایام بود فابعثوا احدکم بورقکم هذه الی المدینة؛ گفت یک تن را با این درم به شهر فرستید تا طعام پاکتر کجا بیند شما را بیارد تا زاد برگیریم و امشب بجای دیگر رویم و لایشعرن بکم احداً(17)؛ و کس را از این حدیث شما آگاه نکند. مارچوبه را از کجا بخریم ؛ گیاه مارچوبه را چطور و از کجا باید تهیه کرد همگی در سایت.امیدواریم این مطلب که حاصل تلاش تیم خواص مواد غذایی سایت است مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.. زایده گوشتی است باید از چیزهایی استفاده کند که گوشت اضافه را بخورد مانند نمک و قسط شیرین سفید و قسط تلخ قهوه ای. سیر سیاه به صورت های مختلف در کشورهای آسیایی فرآوری می شود، برخی کشورها این گیاه بسیار مفید را به صورت پودر درآورده برخی دیگر از آن به صورت قرص سیر سیاه استفاده می کنند ولی بهترین صورت آن مصرف این گیاه به صورت بوته ای و سالم می باشد.

روند تولید توسط ماشین آلات کاملا اتوماتیک صورت می گیرید و از هیچ گونه مواد افزودنی برای ایجاد واکنش مورد نیاز در روند تخمیر سیر سیاه استفاده نمی شود و تمام 16 مرحله تغییرات دما و رطوبت توسط سیستم کنترلی اتاقهای تخمیر کنترل و مانیتور میشود و طبق برنامه ریزی صورت گرفته تا انتهای سال 98 اولین نوبت محصول سیر سیه فرآوری شده با برند طلای سیاه به بازار عرضه خواهد شد . کشور های جنوب غربی آسیا مانند ژاپن، کره، تایلند، سیر سیاه رنگ را به صورت ادویه و چاشنی در کنار غذا هایشان مصرف می کنند اما نحوه مصرف خوراک درمانی سیر سیاه در کشور های غربی به این صورت نیست، کشور های اروپایی و امریکایی تکه هایی از سیر سیاه را برداشته و با شکم خالی یا در کنار صبحانه برای جذب بیشتر بدن مصرف می کنند. نمک سیاه با بوی خوش دود با ترکیب گرانول و سیر یک ترکیب شگفت انگیزی را درست می کنند که می تواند هر ذائقهایی را جذب خود کند. پس خدای تعالی خواب بر ایشان افکند و بخواب اندر جان از ایشان بستد و جان نیز از سگ بستد و دیگر روز ملک ایشان را طلب کرد و نیافت، گفتند از این شهر برفتند دست از طلب بازداشتند، و ایشان سیصدونه سال در این جای بماندند و خدای تعالی هر هفته فرشته ای بفرستادی تا ایشان را از این پهلو بدان پهلو گردانیدی تا زمین گوشت ایشان را نخورد و اندامشان نریزد چنانکه گفت و نقلبهم ذات الیمین و ذات الشمال(15).

چون روز شد یملیخا بیرون نیامد، ملک گفت به غار اندر شوند تا کیست، کس به غار اندر نیارست آمدن از هول آن غار و ندانستند که چه کنند، گفتند: ابنوا علیهم بنیاناً(18)؛ اینجا بنایی کنید و علامتی تا مردمان بدانند که این کهف ایشانست و خدای بهتر داند به ایشان، پس مزکتی بکردند بر در کهف و بسنگ اندر نقش کردند قصهء اصحاب الکهف را تا مردمان بدانند که این کهف ایشان است و ایشان به چه وقت در این کهف شدند و چند سال بماندند و بعهد کدام ملک بیرون آمد، و آنکه خدای تعالی فرمود: ام حسبت ان اصحاب الکهف و الرقیم(19)، رقیم آن نوشته است که ایشان بنوشتند. نانوا مردی عام بود و دقیانوس را نشناخت، گفت این ملک را ندانم که تو همی گویی، ملک ما فلان است که گفت چه دین دارد و کرا پرستد، اندر این حدیث بودند که یکی از سرهنگان ملک شهر دررسید و سخن ایشان بشنید و یملیخا را نزد ملک برد، ملک قصهء او بشنید و آن درم بدیدند، بدانستند که اصحاب الکهف است که در انجیل قصهء ایشان خوانده بودند، علما و خوانندگان انجیل گرد کردند تا آن قصه از یملیخا بشنیدند و بگفت که من و یاران من دی روز از این شهر بیرون رفتیم از بیم دقیانوس و از وی بگریختیم و به فلان کوه به غاری اندر شدیم و امروز من برخاستم و بیامدم که بدین درم ایشان را طعام خرم و زاد برگیریم و امشب برویم، آن انجیل خوانان بدانستند که ایشان اصحاب الکهف اند، پس ملک یملیخا را گفت ای جوانمرد بشارت باد تو را که دقیانوس بمرد و از روزگار او تا این ساعت سیصدونه سال است و خدای عزوجل پیغمبری فرستاد نام او عیسی با کتاب خویش از آسمان و قصهء شما در انجیل پدید است و ما خدا را پرستیم و به دین عیسی اندریم و شما را همی جستیم و چشم میداشتیم تا کی بیرون آیید از کهف، اکنون یاران تو کجایند؟

اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد ایا سیر سیاه لاغر میکند لطفا از سایت ما دیدن کنید.