نخبگان قزاقستان از نظر منابع طبیعی غنی تر شده اند. سپس شورش ها آمد.

[ad_1]

ذخایر عظیم نفت، زغال سنگ و فلزات گرانبها قزاقستان آینده ای مرفه را برای میلیون ها نفر پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نوید می داد. این کشور که بزرگترین کشور شوروی سابق در آسیای مرکزی است، تنها 40 درصد از تولید اورانیوم جهان را به خود اختصاص داده است.

با این حال، ناکامی در گسترش ثروت به مخالفت‌ها دامن می‌زند، و به اعتراضاتی ختم شد که این هفته به دلیل خشم بر سر فساد، نابرابری درآمد و ثروت عظیم گروه کوچکی از الیگارش‌ها، کشور را فرا گرفت. این کمک کرده است که خشم نسبت به قیمت سوخت به اعتراضی گسترده تر علیه اقتصاد کشور و رهبران مستبد آن تبدیل شود.

این بحران روز جمعه زمانی عمیق‌تر شد که قاسم جومارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان به پلیس و ارتش دستور داد بدون هشدار به معترضان شلیک کنند. درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی تاکنون منجر به کشته شدن ده ها نفر شده است و روسیه را وادار کرده است که چتربازان را برای کمک به آقای توکایف بفرستد.

نایجل گولد دیویس، سفیر سابق بریتانیا در بلاروس، گفت: مقیاس شگفت‌انگیز ناآرامی‌هایی که ما شاهد آن بودیم نشان می‌دهد که این چیزی بیش از بدبختی افزایش قیمت سوخت است.

گولد دیویس، کارشناس ارشد روسیه و اوراسیا در مؤسسه بین المللی مطالعات استراتژیک، یک اتاق فکر، گفت که افزایش قیمت سوخت “بدیهی است که محرک آن بود، اما منابع عمیق تر نارضایتی را برانگیخت.” «مشکلات طولانی مدتی از جمله فساد و نابرابری وجود دارد. همانطور که معمولاً برای تولید کنندگان منابع بزرگ اتفاق می افتد، ثروت به طور نابرابر توزیع می شود.

از زمانی که قزاقستان در سال 1990 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به یک کشور مستقل تبدیل شد، بسیاری از تجار نزدیک به دولت ثروت عظیمی را از طریق خصوصی سازی و مالکیت منابع طبیعی به دست آورده اند.

برخی از سرمایه داران این کشور در رسوایی های بانکی بین المللی درگیر شده اند و بسیاری از ثروتمندترین آنها اکنون در خارج از کشور در مکان هایی مانند لندن زندگی می کنند.

در میان اعتراضات در نورسلطان قزاقستان، مردم برای برداشت پول از دستگاه های خودپرداز صف می کشند.


عکس:

استرینگر / رویترز

بر اساس گزارش شرکت حسابداری KPMG، تنها 162 نفر 55 درصد از کل ثروت کشور را تشکیل می دهند. این کشور دارای پنج میلیاردر در فهرست میلیاردرهای جهانی فوربس از بخش‌های معدنی و بانکی است.

محققان Simon Commander و Ruta Prieskienite در مقاله‌ای اخیر در مؤسسه اقتصاد کار IZA نوشتند: «این سیستم تصمیم‌گیری همچنان به منعکس‌کننده منافع گروه نسبتاً کوچکی از بازیگران، خواه افراد یا وسایل نقلیه تجاری یا دارایی‌هایشان است.»

با توجه به موقعیت قزاقستان به عنوان صادرکننده عمده مواد خام، ناآرامی ها در این هفته بازارهای جهانی را تکان دادند و سرمایه گذاران برای قیمت نفت و اورانیوم مناقصه کردند.

اورانیوم در این هفته حدود 8 درصد افزایش یافت، که بیشترین افزایش از ماه سپتامبر است، زیرا قزاقستان بزرگترین تولید کننده مواد رادیواکتیو در جهان و تامین کننده عمده خدمات آب و برق در ایالات متحده، چین و جاهای دیگر است. بازرگانان گفتند در حالی که عملیات استخراج معادن بی‌تأثیر به نظر می‌رسید، نگرانی‌ها بر امکان انتقال اورانیوم به خارج از کشور متمرکز بود.

قیمت نفت نیز افزایش یافته است. قزاقستان یکی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت پلاس است و طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در ماه نوامبر حدود 1.7 میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کند که این میزان کمتر از 2 درصد از مصرف روزانه جهان در سال گذشته است.

شورون شرکت

که مالک 50 درصد سرمایه گذاری مشترک است که میدان نفتی تنگیز قزاقستان را مدیریت می کند، پروژه ای 37 میلیارد دلاری که چهار برابر پاریس است، گفت که در پی اعتراضات در این تاسیسات، مقداری تولید را کاهش داده است. اکسون موبایل شرکت

نیز در پروژه شرکت می کند.

این اعتراضات که ابتدا با افزایش قیمت سوخت در قزاقستان آغاز شد، به خشونت تبدیل شد و ائتلاف نظامی به رهبری روسیه را واداشت تا نیروها را به این کشور نفت خیز اعزام کند. این ویدئو ساختمان ها و خیابان های دولتی در چندین شهر را نشان می دهد که توسط معترضان هجوم آورده اند. عکس: ماریا گوردیوا / رویترز

شرکت‌های استخراج بیت‌کوین محلی نیز تحت تأثیر قطع شدن اینترنت قرار گرفته‌اند و ماینرها را مجبور می‌کند – رایانه‌هایی که برای باز کردن بیت‌کوین‌های جدید و اعتبارسنجی تراکنش‌های آفلاین رقابت می‌کنند. طبق داده‌های دانشگاه کمبریج، پس از اینکه سال گذشته بسیاری از ماینرها در جستجوی مکانی نزدیک با قیمت ارزان انرژی از کشور فرار کردند، از آگوست 2021، قزاقستان پس از ایالات متحده دومین حفر ارزهای دیجیتال در جهان بود. چین به ماینرها فشار می آورد.

برای قزاقستان، اعتراضات در زمان نامشخصی برای اقتصاد رخ می دهد.

قزاقستان برای مدت طولانی یکی از موفق ترین کشورهای شوروی سابق در آسیای مرکزی به شمار می رود که سریعتر از همسایگان خود رشد می کند و سرمایه گذاری خارجی را جذب می کند. او پایتخت جدیدی در وسط استپ بنا کرد به نام آستانه – پس از تغییر نام نورسلطان به رهبر دیرینه نورسلطان نظربایف – جایی که خط افق با آسمان خراش های درخشان و مراکز خرید به سبک غربی پر شده است.

آقای گولد دیویس گفت: «به طور نسبی، قزاقستان نتیجه برجسته دوره پس از فروپاشی شوروی در آسیای مرکزی بوده و وضعیت اقتصادی بسیار بهتری نسبت به کشورهای اطراف خود داشته است.

او گفت: “با این حال این امر مانع از این فوران غیرعادی نشده است.” “دیدگاه مقایسه ای گسترده تر موفقیت به وضوح رژیم را از نارضایتی جدا نمی کند.”

بخشی از دلیل آن این است که ثروت منابع به بخش بزرگی از جمعیت نرسیده است، در عوض گروه بزرگی از سرمایه‌داران را ایجاد کرده و به فساد گسترده دامن می‌زند. حداقل دستمزد کمتر از معادل حدود 100 دلار در ماه است.

فساد منبع دائمی خشم است. قزاقستان در رتبه ۹۴ در شاخص ادراک فساد سازمان شفافیت بین‌الملل قرار دارد. ناظران می گویند که دولت بارها قول داده است که با فساد در سطوح بالا مقابله کند و دارایی های دولتی را خصوصی کند، اما تلاش ها شکست خورده است.

این مشکلات اساسی اکنون در حال جوشش هستند.

اصلاحات بازار سوخت، که برای اولین بار در سال 2015 مورد بحث قرار گرفت، در 1 ژانویه اجرایی شد. این امر به یارانه گاز مایع که بسیاری از قزاق ها به جای بنزین یا گازوئیل گران تر برای خودروهای خود استفاده می کنند، پایان داد.

به گفته مقامات محلی، قیمت‌ها یک شبه تقریباً دو برابر شد و منجر به اعتراض‌ها در منطقه نفت‌خیز Mangistau شد، جایی که 90 درصد وسایل نقلیه با LPG کار می‌کنند. از آن زمان تاکنون دولت وعده کاهش قیمت داده است.

زاخاری گفت: «با کانال‌های کمی برای شنیدن و برخورد با نارضایتی مردم و مقامات شهر بزرگ که اغلب ارتباط خود را با زندگی شهروندان عادی از دست می‌دهند، اعتراضات علیه قیمت‌های پروپان بوتان لحظه‌ای از نارضایتی مردمی را از هم پاشید که دولت را شگفت‌زده کرد». Whitlin. تحلیلگر ارشد ریسک شرکت مشاوره گروه اوراسیا.

این بحران اکنون تهدیدی برای تضعیف بیشتر اقتصاد کشور و تأثیرگذاری بر فضای سرمایه گذاری در زمانی است که کشور با تورم بالا دست و پنجه نرم می کند. افزایش سالانه قیمت‌های مصرف‌کننده در ماه‌های اخیر به 9 درصد نزدیک شده و به بالاترین حد چند ساله رسیده است.

شرکت مشاوره ریسک Teneo در این هفته در یادداشتی به مشتریان نوشت، سخت‌تر شدن امور مالی عمومی در طول همه‌گیری به این معنی بود که مقامات ظرفیت کمی برای تحریک اقتصاد داشتند که منجر به رکود دستمزدها و تعطیلی‌ها شد که بر چندین بخش اقتصادی تأثیر گذاشت.

اوراق قرضه دولتی این کشور در این هفته با تشدید بحران تحت تأثیر قرار گرفت و پس از بسته شدن بازارهای سهام محلی در میان اعتراضات، سرمایه گذاران جهانی سهام برخی از شرکت های قزاقستانی فهرست شده در لندن را فروختند.

در قزاقستان چه می گذرد؟

بنویسید گئورگی کانچف در [email protected]

حق چاپ © 2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum kameralı su tesisatçısımobil ödeme bozdurmaMobil Ödeme Nakite ÇevirmeTurkcell Mobil Ödeme BozdurmaGebze escorthtml nullednulled themes1xbetdogal taşlarbuy instagram followersMobil Ödeme BozdurmaKamagraMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Nakite Çevirmecryptomagdailytokenewstheinvestmentmetaversefinancepopulartokenglobalfinanceicryptotokennewspapertopcoinsnewsinstagram takipçi satin alkepenk servisiMobil Ödeme Bozdurma 1xbetistanbul escort, elit escort, maltepe escort, sahne escort, istanbulun en iyi escortları, mükemmel escort sitesi, güvenilir escort, hatun escortistanbul escort, elit escort, maltepe escort, sahne escort, istanbulun en iyi escortları, mükemmel escort sitesi, güvenilir escort, hatun escort