نمک دریا نمک هیمالیا نمک صورتی

نمک دریا نمک هیمالیا نمک صورتی

از دکتر فرزاد روشن ضمیر متخصص تغذیه ورژیم درمانی رژیم آنلاین آردایت

 

 

 نمک دریا مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم و سدیم در تعادل الکترولیتی بدن نقش دارند. از گذشته این تصور وجود دارد که نمک دریایی در تسکین گرفتگی عضلات مفید است. قرار دادن پاهای خسته در محلول نمک دریایی به آرامش عضلات کمک میکند و درد و گرفتگی پاها را تسکین میدهد.

 

تعدادی از این موارد شامل مراقبت از پوست، بهبود سلامت دهان و دندان، تسکین درد و گرفتگی میشوند. در طی فرآوری نمک مواد شیمیایی بیشتری به آن افزوده میشود، که اغلب تمام مواد معدنی مفید و عناصر کمیاب آن به جز سدیم و کلرید حذف میشوند. نمک دریایی از مجموعهای مشابه از مواد معدنی و عناصر درمانی طبیعی تشکیل شده است که در سلولهای پوستی یافت میشود؛ بنابراین، اغلب به عنوان یک ماده کامل مورد استفاده قرار میگیرد و در درمانهای طبیعی و محصولات زیبایی و بهداشتی از آن استفاده میشود.

 

این مواد معدنی طبیعی برای عملکرد سالم بدن بسیار ارزشمند هستند. بر خلاف نمک تصفیه شده، بافت دانهای نمک دریایی برای تمیزی و صاف کردن پوست بسیار خوب عمل میکند. بافت درشت دانههای نمک کوشر به خارج کردن خون از گوشت کمک میکند. به این نکته هم توجه کنید که یک قاشق چایخوری نمک کوشر وزن بسیار سبکتری از یک قاشق چایخوری نمک تصفیه شده دارد؛ پس هنگام آشپزی از آنها به یک میزان استفاده نکنید چون در نهایت ممکن است غذای شما یا شور شود یا بینمک.

 

در نمک کوشر از موادی مانند Anti Caking کمتر استفاده میشود. تنها مزیت انتخاب نمکهایی که کمتر فرآوری شدهاند، اجتناب از افزودنیها و مواد Anti Caking یا ضد چسبندگی است که در نمک تصفیه شده معمولی وجود دارد. به همین جهت به آن موادی به نام Anti Caking اضافه میکنند که ذرات آن به هم نچسبد.

 

طرفداران غذا و سرآشپزها نمک خوراکی خود را براساس مزه، بافت، رنگ و سهولت در استفاده انتخاب میکنند. فرارو- نمک دریایی عموما برای اسپا و مدیتیشن مورد استفاده قرار میگیرد. نمک دریایی در کاهش حلقههای تیره و ورمهای زیر چشمی بسیار موثر است، به ایجاد آرامش و تسکین استرس کمک میکند.

 

در گذشته از نمک دریایی برای درمان صدمات وارد شده به دست و زخمهای ماهیگیران مورد استفاده قرار میگرفته است. یک مطالعه کوچک نشان داد که پیشرفت حئز اهمیتی در بیماران مبتلا به آرتروز زانو بعد از درمان با استفاده از بالنوتراپی با نمک دریای دیده شده است. استفاده از نمک دریایی در بیماران مبتلا به مشکلات پوستی مانند خارش و پوسته پوسته شدن کمک چشمگیری میکند.

 

ثابت شده است که نمکهای دریای برای درمان و بهبود علائم بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید مؤثر است. از مدتها قبل به دلیل تأثیرات جوان کننده نمک دریایی بر روی پوست، از محتوای معدنی و خاصیت مرطوب کنندگی موجود در نمک دریای بسیار یاد شده است. مواد معدنی موجود در نمک هیمالیا، در تماس با مینای دندان، می­توانند بخشی از مواد معدنی مورد نیاز مینا را تأمین کرده و آن را بازسازی کنند.

 

هنگام فعالیت باکتری­های عامل پوسیدگی، مینای دندان، بخشی از مواد معدنی خود را از دست داده و ضعیف می­شود. همان­طور که می­دانید، یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان، فعالیت باکتری­ها درون حفره دهان و روی سطح دندان­هاست. این باکتری­ها اطراف مواد غذایی باقی­مانده در دهان، تجمع پیدا می­کنند. شستشوی دهان با آب نمک، اسید تولید شده توسط باکتری­ها را خنثی کرده و PH دهان را متعادل می­سازد.

 

بسیاری از افراد طعم نمک هیمالیا را به دیگر انواع نمک ترجیح میهند. وقتی نمک دریا را بعد از پخت روی غذا میریزید احساس متفاوتی در دهانتان خواهید داشت و طعم قویتری با ترکیدن هردانه نمک احساس خواهید کرد. در مقایسه با نمک تصفیه شده به دلیل جذب مواد معدنی ضروری از پوشش رنگی تیره تری بر خوردار است. این مواد معدنی به شکلی موجود است که به راحتی توسط بدن انسان جذب و مورد استفاده قرار میگیرد.

 

این مقدار مواد معدنی در برابر میزانی که از مصرف غذاها جذب میکنید بسیار ناچیز است. استحمام در محلول نمک دریایی به مرطوب نگه داشتن و احیای پوست کمک میکند. کوشر به معنای حلال است و این نام را به این دلیل روی آن گذاشتهاند که بخش مهمی از آداب و رسوم آشپزی یهودیان است.

 

انواع مختلفی از نمک وجود دارد که میتوانید از بین آنها دست به انتخاب بزنید. رنگ صورتی این نوع نمک به دلیل وجود ناخالصیهای معدنی موجود در آن است. نمک صورتی یا نمک هیمالیا، نوع خاصی از نمک معدنی است. با این که تحقیقات نشان داده کاهش مصرف نمک فشار خون را پایین میآورد، اما هیچ شواهدی وجود ندارد که کاهش نمک از سکته قلبی، مغزی یا مرگ پیشگیری میکند.

 

در حالی که تحقیقات بیشتری در مورد انجام شده است، برخی بررسیهای پژوهشی نشان میدهد که در پیگیری رژیم غذایی قلیایی برای کاهش عوارض، در آینده ممکن است اعتبار ویژهای داشته باشد. شستشوی دندان­ها با هر نوع آب نمک، یکی از مؤثرترین راه­ها برای سلامتی بیشتر دهان و نابودی میکروب­های موجود در آن است. استفاده از دهانشویه نمک هیمالیا (همچنین آب نمک معمولی) باکتری­های موجود روی دندان­ها و لثه را از بین برده و مانع از تشکیل پلاک و جرم خواهدشد.

 

بالنوتراپی (Balneotherapy) با استفاده از نمک دریایی، گل و و حمامهای گوگرد بر روی مبتلایان به پسوریازیس و آرتریت پسوریازیس انجام میشود، که نتایج امیدوار کنندهای را با توجه به کاهش درد ستون فقرات و افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات نشان داده است. اما با توجه به مکانی که از آن به دست آمده و نوع تصفیه، معمولا مواد معدنی دیگری مانند پتاسیم، آهن و روی هم دارد.

 

البته با توجه به آلودگی اقیانوسها و دریاها، ممکن است نمک دریایی فلزات سنگین مثل سرب هم داشته باشد. نمک دریایی از تبخیر آب دریا به دست میآید و مانند نمک تصفیه شده بخش بیشتر ترکیب آن کلرید سدیم است. اکثر نمکهای موجود در دنیا یا از معادن نمک استخراج میشوند یا از تبخیر آب دریا یا دیگر آبهای معدنی به دست میآیند.

 

نمک دریایی که به نمک خلیج نیز معروف است با فرآیند تبخیر آب نمک تولید میشود. سپس این محلول را به خوبی در دهان بگردانید و خارج کنید. مطالعات تحقیقاتی ثابت کرده اند که محلول نمک دریای در تأمین رهایی از مشکل رینوسینوزیت مؤثر هستند. حمام در محلول حاوی نمک دریای در بهبود عملکرد سدیم پوست و از بین بردن زبری و التهاب در سطح پوست بسیار موثر است.

 

نمک هیمالیا معمولا حاوی مقداری اکسید آهن (زنگ آهن) است و به همین دلیل رنگ آن صورتی است. البته این بازسازی، تنها در صورتی مؤثر خواهدبود که پوسیدگی دندان در مراحل ابتدایی بوده و تنها مینای دندان، بر اثر پوسیدگی، نازک شده ­باشد. انواع نمک نه تنها از نظر بافت و مزه با هم تفاوت دارند، بلکه میزان سدیم و مواد معدنی آنها هم یکسان نیست.

 

اما انواع دیگری مانند نمک دریایی، نمک صورتی هیمالیا، نمک سلتیک و نمک کوشر هم وجود دارد. نمک صورتی هیمالیا از معدن کیهوره پاکستان، دومین معدن بزرگ نمک در جهان به دست میآید. نمک هیمالیا از معدن خورا واقع در منطقه پنجاب پاکستان تهیه میشود. بیشترین میزان سدیم رژیم غذایی از مصرف غذاهای فرآوری شده ناشی میشود. صرف نظر از نوع نمک، مصرف بیش از حد یک نوع نمک ممکن است منجر به بسیاری از بیماریهای سلامتی مانند ورم یا بالا بردن فشار خون شود که میتواند باعث ایجاد سایر شرایط پزشکیدر فرد شود.

 

نمکهای دریایی حاوی گوگرد هستند که ممکن است در پاکسازی و درمان شرایط پوستی مانند درماتیت و زخمهای آکنه موثر باشند. علاوه بر این نمک دریا حاوی میکروپلاستیک (ذرات میکروسکوپی ضایعات پلاستیکی) است. یکی از خواص ویژه شستشوی دهان با نمک هیمالیا، تأثیر مواد معدنی موجود درآن بر بازسازی مینای دندان است. از بین بردن بوی بد دهان، قوی شدن لثه در برابر میکروب، کاهش حساسیت عصب دندان به گرما و سرما، ضد عفونی کردن زخم های دهانی و کاهش ورم و التهاب زخم­های حفره دهان، از دیگر مزیت­های شستشو با آب نمک و خواص نمک دریایی برای دندان ها است.

 

شستشوی و غرغره منظم با محلول آب نمک دریایی، به تسکین زخمهای دهان، خونریزی لثهها، زخمها و درد گلو موثر است. خاصیت نمک هیمالیا برای سلامت دندان و دهان، نقش شستشوی نمک بر پیشگیری از پوسیدگی دندان و چگونگی تأثیر نمک بر بهداشت بیشتر دهان، از موارد مطرح شده در این مقاله است.

 

اندازه دانهها هم میتواند روی چگونگی مزه کردن نمک در دهان تاثیر بگذارد. به طور معمول، تهیه نمک تصفیه شده شامل پردازش سنگین، از جمله استخراج و به دنبال آن ید دار کردن، سفید کردن و رقیق کردن نمک با مواد خاص انجام میگیرد. نمک سلتی هم مواد معدنی دارد و سدیم آن نسبت به نمک تصفیه شده اندکی کمتر است.

 

این مطالعه همچنین نتیجه گیری کرد که اسپریهای انجام شده با محلول نمک دریایی در بینی نسبت به نمونههایی که از محلول نمکی هایپرتونیک تهیه شده اند، از نظر علائم بهبودی بسیار بهتر عمل میکنند. یک مطالعه نشان داد که شرکت کنندگان در حمامهای حاوی این نمکها نسبت به حمامهای طبیعی کلرید سدیم پیشرفتهای قابل توجهی را در چنین مواردی نشان دادند.

 

خمیر دندان التراشاین اکتیدنت حاوی نمک هیمالیا و عصاره رزماریست. درمان خانگی پوسیدگی دندان با نمک، یکی از ساده ­ترین راه­ها برای سلامتی دندان­هاست. نمک یک بلور معدنی است که از ترکیب دو عنصر سدیم (Na) و کلر (Cl) ساخته میشود. به همین دلیل، منطقی نیست که دلیل انتخاب ما بیشتر بودن املاح معدنی موجود در یک نمک باشد.

 

ما الترا شاین را برای افرادی که به سفیدی طبیعی دندان هایشان اهمیت می دهند طراحی کرده ایم تا با ترکیبی از طعم جذاب اکالیپتوس، نعنا و کمی نمک مراقبت از دهان و دندان برایشان لذت بخش باشد. همچنین هنگامی که پوسیدگی دندان، تا ریشه دندان پیش می­رود، قسمتی از اعصاب و ریشه دندان را ، به بافت مرده تبدیل می­کند، که این مورد نیز، با شستشوی نمکی قابل بازگشت نیست.

 

این ترکیب باعث براقیت و حفظ سفیدی طبیعی دندان ها می شود. نمک دریایی به حفظ تعادل الکترولیت سالم در بدن کمک میکند، و برای حفظ عملکرد مناسب گردش خون، قدرت عضلانی و عملکرد کلی بدن ضروری هستند. در حالی که طعمی دلنشین به غذا میدهد، اما نمک دریایی باید به مقدار مناسب مصرف شود.

 

البته تمام نمکها به یک شیوه تولید نمیشوند. برای ساخت دهانشویه نمک صورتی یا نمک هیمالیا، کافی است مقداری آب جوشیده ولرم را در یک لیوان آب ریخته و یک قاشق چای­خوری نمک هیمالیا را به آن اضافه کنید. رایجترین انواع نمک شامل نمک سفره، نمک صورتی هیمالیا، نمک دریایی، نمک کوشر و نمک سلتی است.

 

در جدول زیر تفاوت انواع نمک تصفیه شده، نمک هیمالیا، نمک دریا و نمک سلتی را مشاهده میکنید. نمک همچنین برای نگهداری از مواد غذایی هم کاربرد دارد، چرا که مانع از رشد باکتری در محیط میشود. همچنین اگر به دنبال نمک بدون ید هستید، این نمک معمولا ید کمتری نسبت به نمک تصفیه شده دارد.

 

به گفته بسیاری از افرادی که رژیم قلیایی را دنبال میکنند، این به حفظ نسبت بهینه اسید و قلیایی بدن کمک میکند. نمک دریایی به حفظ سطح سالم فشار خون کمک میکند و به حفظ ریتم منظم قلب کمک میکند. آشپزان حرفهای در سراسر دنیا، به دلیل درشتی دانهها و راحتی استفاده از آن با دست برای پاشیدن روی غذا، نمک کوشر را به نمکهای دیگر ترجیح میدهند.

 

اما خبر خوب این است که مزایای سلامتی فراوانی در رابطه با استفاده از نمک دریایی وجود دارد. سدیم و کلر جزو مواد ضروری مورد نیاز برای بدن هستند چراکه در ارسال پیامهای عصبی به مغز و اعصاب کمک میکنند. بسیاری بر این باورند که حمامهای نمکی دریایی دارای یک اثر آرام بخش و خواب آور هستند، بنابراین به القاء خواب عمیق و آرامش کمک میکنند.

 

البته در بسیاری از کشورها به نمک تصفیه شده ید اضافه میکنند. اگر پوسیدگی دندان­ها، در مراحل پیشرفته باشد و حفره ­های عمیق پوسیدگی در عاج دندان، تشکیل شده ­باشد، طبیعتا مسواک زدن با نمک هیمالیا، نمی­تواند قسمت­های ازدست­ رفته دندان را بازگرداند! پاسخ به این سؤال به میزان پوسیدگی دندان ربط دارد.

 

اما در واقع تفاوت اصلی نمک صورتی هیمالیا با دیگر انواع نمک در رنگ آن است که میتواند جذابیت ویژهای به بشقاب غذا بدهد. رنگ صورتی یا قرمز نمک هیمالیا، به دلیل وجود همین مواد معدنی است. تفاوت نمک سفید و صورتی چیست؟ نمک احتمالا یکی از مهمترین مواد اولیهی جهان در تهیه غذاست. این مواد معدنی، خواص ویژه­ای را برای نمک هیمالیا ایجاد کرده­اند، که در نمک سفره وجود ندارد.

 

همچنین درصد اندکی از ترکیبات معدنی مانند کلسیم، آهن، روی، کرومیوم و سولفات نیز در آن وجود دارد. نمک دریایی همچنین به دلیل عطر و طعم خاص خود دارای ارزش غذایی ویژهای است و در همه فرهنگها به ویژه در طبخ غذاهای فرانسوی و تایلندی کاربرد دارد. نمک کوشر بافت و طعم متفاوتی در دهان دارد اما اگر آن را در حین پخت به غذا اضافه کنید، تفاوتی از نظر طعم با نمکهای دیگر احساس نخواهید کرد.

 

به یاد داشته باشید که این اعداد در واقع درصد وجود هرکدام از این مواد در ۱۰۰ گرم نمک هستند؛ یعنی مثلا برای به دست آوردن ۰.۳ منیزیم موجود در نمک سلتی باید ۱۰۰ گرم نمک سلتی مصرف کنید که مقدار بسیار زیادی است! ناخالصیها مثل وجود مواد معدنی، میتواند روی رنگ و مزه نمک تاثیر بگذارد. نمک سفره رایجترین نوع نمک است که معمولا به شدت تصفیه و تمام ناخالصیها و مواد معدنی از آن گرفته میشود.

 

نمک هیمالیا از نظر ساختار شیمیایی، بسیار شبیه به نمک سفره معمولی است.بر اساس آنالیزی که از نمونه­ سنگ نمک­های جمع آوری­ شده از معدن خورا انجام شد. معمولا در فرآیند تصفیه، به نمک سفره معمولی ید اضافه می­کنند. آب و هوا و موقعیت جغرافیایی منطقه نیز در کیفیت و ترکیب مواد معدنی ارائه شده توسط نمک دریایی نقش بسزایی دارد.

 

نمک دریایی کاربرد دیگری در صنعت آرایشی و بهداشتی در تولید اسکراب و سایر محصولات مراقبت از پوست مانند ضد عرقها و خوشبو کنندهها دارد. نمک سلتی یا Celtic Salt نوعی نمک دریایی است که ابتدا در کشور فرانسه محبوب شد. لایه برداری با نمکهای دریایی به از بین بردن ذرات مرده پوست، سفت شدن بافتهای پوست، بهبود گردش خون و همچنین ارتقاء روند ترمیم پوست کمک میکند.

 

سایر داروهای درمانی مانند استروئیدهای بینی عوارض جانبی مانند التهاب دارند که میتواند منجر به ترشح مخاط شود. بسیاری از افراد اعتقاد دارند نمک برای سلامتی مضر است اما به این راحتی نمیتوان این موضوع را پذیرفت. تهیه دهانشویه با نمک دریایی نیز، می­تواند تأثیرات مفیدی بر سلامت دندان و دهان داشته ­باشد؛ زیرا ترکیبات شیمیایی نمک دریایی نیز، بسیار شبیه به نمک معمولی است.

 

آیا آب نمک میتواند پوسیدگی دندان را رفع نماید؟ همانطور که مشاهده میکنید، نمک سلتی کمترین میزان سدیم و بیشترین میزان کلسیم و منیزیم را دارد. این نمک رنگی همچنین حاوی مقادیری کمی کلسیم، آهن، پتاسیم و منیزیم است و در نتیجه کمتر از نمک تصفیه شده سدیم دارد. نمک دریایی حاوی فلوراید است که برای تقویت سلامت دندان مفید است.

 

شستشوی دندان با نمک، می­تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و در مراحل اولیه پوسیدگی، موجب نابودی باکتری­های عامل پوسیدگی شود. شستن دندان با نمک چطور مانع پوسیدگی آن میشود؟ از این رو، یددار کردن نمک تصفیه شده یک حرکت بزرگ و موفق جهت برطرف کردن کمبود ید در افراد جامعه است که در بسیاری از کشورها انجام میشود. نمک دریایی یک داروی مناسب و طبیعی است برای درمان پسوریازیس.

 

این نتایج نوید بخش یک روش طبیعی و مؤثر برای فراهم آوردن امداد در این جمعیت است. یک محلول نمک دریایی یک داروی خانگی مؤثر برای تسکین پف دور چشمها محسوب میشود. برخلاف نمک تصفیه شده معمولی، نمک دریا دانه درشت است و معمولا کمتر آسیاب میشود. نمکهای دانه درشت، مزه قویتر و طولانیتری روی زبان دارند.

 

البته این درصورتی است که نمک دانه درشت را روی بشقاب غذای آماده شده بریزید نه هنگام آشپزی. اگر تصمیم دارید مصرف نمک تصفیه شده یددار را با نمک بدون ید جایگزین کنید، حتما در کنار آن غذاهایی مصرف کنید که منبع خوبی برای دریافت ید باشند؛ مانند ماهی، لبنیات و تخم مرغ.

 

تحقیقات نشان داده است میزان مواد معدنی موجود در انواع نمک باهم متفاوت است. تحقیقات منتشر شده در ژورنال بین المللی پوست نشان داده است که این اثر ضد التهابی به دلیل وجود مقدار بالای منیزیم در این نمکها است. مواد معدنی و ناخالصیهایی که در نمک دریایی وجود دارد هم روی مزه آن هم تاثیر میگذارد. بله درست است، این امکان وجود دارد که و مواد معدنی ضروری مانند منیزیم و پتاسیم موجود در نمک دریایی دارای خواص درمانی و جوان سازی هستند، بنابراین نمک دریا را به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان دردها و گرفتگیهای عضلانی تبدیل کرده است.

 

اثرات ضد التهابی نمکهای دریای آنها را به یک جایگزین طبیعی و سالم برای تسکین آلرژیهای بینی و سایر اختلالات تنفسی تبدیل میکند. علاوه بر این، برخی از بیماران برخلاف افرادی که تحت درمان با حمام کلرید سدیم طبیعی قرار گرفتند، حتی بعد از چند هفته قادر به حفظ پارامترهای سلامتی خود بودند. برخلاف نمکهای تصفیه شده، نمک دریایی معمولاً فرآیند پردازش بسیار کمی دارند، بنابراین رطوبت و مواد معدنی آنها حفظ میشوند.

 

اکثر نمکها شبیه یکدیگرند و از کلرید سدیم و مقدار جزئی مواد معدنی تشکیل میشوند. نمک تصفیه شده رایجترین نوع نمک مصرفی در اکثر کشورهاست. در این مقاله به تفاوت میان رایجترین انواع نمک میپردازیم و خواص تغذیهای آنها را با هم مقایسه میکنیم. حتی اگر این خاصیت به طور علمی اثبات نشده باشد، بسیاری از افراد دریافته اند که نمک دریایی به رفع هرگونه سفتی و ناراحتی ناشی از خستگی و تنش عضلات کمک میکند.

 

یهودیان اعتقاد دارند برای حلال شدن گوشت، خون باید کاملا از آن خارج شده باشد. پیامدهای وجود میکروپلاستیکها در غذای انسان هنوز کاملا شفاف نشده است اما برخی محققان معتقدند که احتمال خطرناک بودن آن پایین است. نمک دریایی با تسهیل دفع اسیدهای اضافی از طریق ادرار، در قلیایی سازی سلولهای بدن کمک میکند.

 

کمبود ید در افراد منجر به کمکاری تیرویید، کمتوانی ذهنی و بسیاری از مشکلات دیگر میشود. مهم­ترین تفاوت نمک هیمالیا با نمک سفره، عدم وجود ید در ترکیبات آن است. نمک هیمالیا هم دارای میزانی پتاسیم است. هنوز هیچ تحقیقی تفاوت تاثیر نمکهای مختلف روی سلامتی را با هم مقایسه نکرده است. طبق گزارش ژورنال و علوم آبزیان، نمک دریایی ۸۲ ماده مغذی ضروری را درمواد معدنی موجود در آب دریا مشتق میکند.

 

شستشوی دهان با آب نمک و مسواک زدن با نمک، می­تواند باکتری­های موجود در دهان را از بین برده و به این وسیله بوی بد دهان را رفع کند. شاید بتوان گفت نمک پرمصرفترین چاشنی در جهان است. کدام نوع نمک سالمتر است؟ بنابراین ممکن است مزه نمک دریایی برندهای مختلف تفاوت زیادی با هم داشته باشد. اما اگر هم چنین تحقیقاتی انجام شود، تفاوت شاخصی پیدا نخواهد کرد.

 

تفاوت اصلی نمک کوشر با نمک تصفیه شده معمولی، درواقع ساختار دانههای آن است. نمک تصفیه شده تقریبا کلرید سدیم خالص (بیش از ۹۷ درصد) است. مشکل اصلی نمک تصفیه رطوبت گرفتن و چسبندگی آن است. هرچقدر نمک دریا تیرهتر باشد، میزان ناخالصی و مواد معدنی آن بیشتر است. دلیل این که نمک معمولا برای سلامتی مضر تلقی میشود این است که مصرف میزان زیاد آن باعث افزایش فشار خون خواهد شد.

 

پس اگر شما بیشتر غذاهای فرآوری نشده مصرف میکنید نباید نگران اضافه کردن کمی نمک به غذای خود باشید. نمک مصارف زیادی دارد ولی مهمترین کاربرد آن مزهدار کردن غذاست. این نمک خاکستری رنگ است و مقداری آب دارد؛ به همین دلیل همیشه مرطوب است. همچنین با بیرون راندن سموم از منافذ، به سم زدایی بدن نیز کمک میکند و در عین حال در بهبود گردش خون نیز موثر است.

 

مقدار این مواد معدنی، در سطح ایمن و کمتر از ۱% است. فلوراید در محافظت از دندانها و از آسیب اسیدی کمک میکند و از بروز پوسیدگی و حفره جلوگیری میکند. بدون نمک بسیاری از غذاها بیمزه خواهند بود. دریای مدیترانه، اقیانوس اطلس و دریای شمالی رایجترین مراکز برداشت نمک دریایی هستند. گنجینه غذایی نمک دریایی شامل مواد معدنی حیاتی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، برمید، کلرید، آهن، مس و روی و دیگر عناصر مفید میشود.

 

محتوای معدنی موجود در نمک دریای نیز میتواند به کاهش تورم و احتقان کمک کند. بهتر است حداقل ۳۰ ثانیه به گرداندن آب نمک در دهان ادامه دهید. علاوه بر این، برای لایه برداری، شستشوی بینی و چشم و تعادل الکترولیتیک بدن بسیار مفید میباشد.

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum kameralı su tesisatçısımobil ödeme bozdurmaMobil Ödeme Nakite ÇevirmeTurkcell Mobil Ödeme BozdurmaGebze escorthtml nullednulled themes1xbetdogal taşlarbuy instagram followersMobil Ödeme BozdurmaKamagra