نکات مهم و راهنمای خرید لباس بچگانه

خرید لباس بچگانه موضوعی مهم و نیازمند اندکی دقت و حساسیت در انتخاب است. چراکه کودکان پوست حساس‌تری نسبت به بزرگسالان دارند و از طرف دیگر نوع لباس، جنس و رنگ لباس بر روحیات و خلق و خوی آن‌ها نیز موثر است. در این مقاله قصد داریم به ارائه نکاتی بپردازیم که شما را در هنگام خرید لباس بچگانه یاری می‌دهد.

1- هنگام خرید لباس بچگانه به جنس لباس توجه کنید.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید لباس مناسب برای کودکان لازم است حتما مد نظر قرار بگیرد توجه کردن به جنس پارچه‌ای است که لباس با آن دوخته شده است. لباس کودک باید از جنس پنبه، نخ و یا کتان باشد. لباس‌های پشمی برای کودکان اصلا گزینه مناسبی نیستند و در بسیاری از مواقع برای کودکان ایجاد حساسیت پوستی می‌نمایند.

در هنگام خرید لباس مناسب برای کودکان هم‌چنین لازم است بدانید لباس بچه نباید زبر و ضخیم باشد و یا به اصطلاح تن کودکان را بخورد و یا آنان را آزار دهد. لباس‌هایی که دارای تور گیپور و یا پارچه‌های براق هستند نیز نباید برای کودک خود خریداری نمایید این لباس‌ها زیبا هستند و حتما کودک شما را زیباتر نشان می‌دهند اما در بعضی مواقع همین لباس‌ها پوست کودک را دچار قرمزی و یا خارش می‌کنند بنابراین به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای لباس کودک نیستند.

2- هنگام خرید لباس بچگانه به رنگ لباس توجه کنید.

یکی از فاکتورهای مهمی که هنگام خرید لباس مناسب برای کودک لازم است حتما به آن توجه کنید انتخاب رنگ مناسب کودک است. لباسی که برای کودکان انتخاب می‌کنید لازم است حتما از رنگ‌های شاد و روشن تولید شده باشند. چراکه رنگ‌های شاد در روحیه کودکان تاثیر گذار هستند و آن‌ها را با نشاط می‌کنند. بنابراین در هنگام خرید لباس برای کودکتان به هیچ وجه سراغ رنگ‌های تیره و کدر نروید. انتخاب رنگ‌های تیره در روحیه کودک تاثیر بدی ایجاد می‌کند. رنگ‌های شاد و فانتزی انتخاب‌های بسیار مناسب‌تری هستند.

3- هنگام خرید لباس بچگانه به سلیقه کودک توجه کنید.

یکی دیگر از نکات مهم هنگام خرید لباس برای کودک توجه به سلیقه خود کودک است. سعی کنید در این زمینه با او مشورت کنید حتی اگر او را به همراه خود خرید نمی‌برید اما بدانید کودکتان چه نوع لباسی را می‌پسندد و از آن استقبال می‌کند. در این صورت هر گاه او از این لباس استفاده می‌کند احساسی خوشایند خواهد داشت.

4- هنگام خرید لباس بچگانه به هماهنگی آن با پوست کودک توجه کنید.

یکی از نکات قابل توجهی که لازم است در هنگام خرید لباس برای کودکتان مد نظر قرار دهید این است که نوع رنگ و طرح و پارچه‌ای را انتخاب کنید که بیشترین هماهنگی را با پوست وی دارد و به عبارت بیشتر، بهتر از دیگری به او می‌آید. در این صورت کودک شما حتما از لباسی که برایش خریداری نموده‌اید احساس رضایت می‌کند و با پوشیدن آن احساس مثبتی نسبت به خودش پیدا می‌کند و این عامل او را با نشاط‌تر می‌گرداند. بنابراین قبل از خرید لباس حتما آن را پرو کنید تا اگر با پوست کودک همخوانی ندارد از خرید آن صرف نظر کنید.

5- هنگام خرید لباس بچگانه به سایز کودک توجه کنید.

بنابراین عامل لازم است هنگام خرید لباس برای کودک حتما سایز او را در نظر بگیرید و لباسی را خریداری نمایید که اندازه او باشد. لباس مناسب برای کودک، لباسی است که از هر جهت برای او مناسب باشد و از نظر سایز و اندازه دقیقا متناسب با جسم و فیزیک وی خریداری گردد. بسیاری از والدین سعی دارند لباسی برای کودک انتخاب کنند تا او بتواند سال‌های بعد از آن استفاده کند و نیاز اکنون کودک را نادیده می‌گیرند. این فکر صحیحی نیست.

6- هنگام خرید لباس بچگانه به کیفیت جنس پارچه لباس توجه کنید.

بچه‌ها به طور معمول فعالیت بیشتر و تلاش و تکاپوی بسیاری دارند. بنابراین لباس‌های آن‌ها زود به زود کثیف می‌شود و نیاز به شستشو دارد. لذا لازم است حتما برای خرید لباس مناسب برای کودک به سراغ لباس‌هایی بروید که کیفیت لازم را در پارچه و دوخت لباس به کار برده‌اند. در این هنگام پیش از اینکه به قیمت لباس توجه کنید به میزان ضخامت پارچه آن دقت کنید. می‌توانید لباس را به سمت نور بگیرید اگر پارچه آن نازک باشد و به راحتی بتوانید سمت دیگر آن را ببینید آن را خریداری نکیند چون با چند بار شستشو به طور کامل کیفیت خود را از دست می‌دهد.

از طرف دیگر باید در نظر داشته باشید که لباس‌های با کیفیت لزوما لباس‌های گران قیمت نیستند ممکن است لباسی برای کودک خود انتخاب کنید که گران قیمت است اما به مرور زمان کیفیت خود را از دست بدهد و بالعکس. ممکن است بتوانید لباسی ارزان‌تر برای کودک خود انتخاب کنید که کیفیت خوبی هم داشته باشد. برای این منظور در هنگام خرید لباس کودک، می‌توانید پارچه آن را لمس کنید تا از ضخامت آن مطمئن شوید و سپس آن را خریداری نمایید.

7- هنگام خرید لباس بچگانه به نحوه دوخت و درزهای لباس توجه کنید.

یکی دیگر از نکته هایی که هنگام خرید لباس برای کودک باید حتما در نظر بگیرید توجه به نحوه دوخت لباس و درزهای ان است. درزهای لباس کودکان باید بسیار محکم دوخته شده باشد تا در اثر تلاش و تکاپویی که کودک دارد به زودی دچار پارگی نشود. از طرف دیگر هنگام شستشوی لباس درزهای آن از یکدیگر جدا و یا به عبارتی شکافته نشود.

8- هنگام خرید لباس بچگانه لباس‌های ریش دار و بند دار نخرید.

بعضی از انواع لباس‌های کودکان دارای طرح‌هایی ریش دار  و یا بند دار هستند این لباس‌ها برای بسیاری از کودکان به ویژه شیرخواران و یا کودکان نوپا به هیچ عنوان مناسب نیستند. چراکه در بسیاری از موارد کودکان در حین بازی کردن با این ریش و بندها ممکن است آن‌ها را در دهان خود بگذارند و آن‌ها را بخورند و یا چنانچه لباس کودک بند دار باشد ممکن است بند لباس به دور گردن وی بپیچد و برای او خطراتی را ایجاد کند.

9- هنگام خرید لباس بچگانه از خرید لباس‌های دکمه دار اجتناب کنید.

لباس‌هایی که با دکمه‌های زیاد تزئین شده‌اند انتخاب مناسبی برای کودکان نیستند. این دکمه‌ها به ویژه اگر به اندازه کافی سفت و محکم نباشند ممکن است توسط کودک بلعیده شوند و برای او خطراتی را ایجاد کنند. بنابراین در صورتی که چنین لباس‌هایی خریداری می‌کنید باید هر چند وقت یک بار دکمه‌های آن را سفت کنید.