نیروهای سابق زنان افغان زمانی مورد استقبال غرب قرار گرفتند که از جان خود بیم داشتند

[ad_1]

کابل – هنگامی که طالبان در ماه اوت کابل را تصرف کردند، سمیمه در حیاط خانه اش چاله ای حفر کرد و یونیفرم خود را در نیروی هوایی افغانستان دفن کرد. طالبان به هر حال گذشته او را پیدا کردند و چند روز بعد با او تماس گرفتند.

سراسیمه گوشیش را خاموش کرد، سیم کارتش را درآورد و از خانه فرار کرد. او می گوید که طالبان مسلح از آن زمان در خانه پدر و مادرش حاضر شده اند تا از افرادی که در نیروهای مسلح خدمت کرده اند درخواست کنند. اکنون او پنهان شده است و به شدت امیدوار است که از افغانستان فرار کند.

سمیما، 26 ساله، که اکنون با شوهرش در یک آپارتمان یک خوابه بدون پول غذا و گرما زندگی می کند، گفت: “هزاران دختر مانند من تهدید می شوند، با آینده ای نامعلوم روبرو هستند و طالبان آنها را تحت نظر دارند.” فقط اسمش «ایالات متحده و جامعه بین‌الملل گفته‌اند که از ما حمایت خواهند کرد. اما آنها ما را فراموش کردند.»

واشنگتن و متحدانش ایجاد پلیس و واحدهای نظامی زنان افغان را به عنوان یکی از گل سرسبدهای تلاش های غرب برای توانمندسازی زنان در افغانستان معرفی کرده اند. ائتلاف به رهبری ایالات متحده به رغم حساسیت های فرهنگی که باعث شده بسیاری از این زنان حرفه خود را مخفی نگه دارند، بارها دستاوردهای سربازان و پلیس زنان را منتشر کرده است. قبل از سقوط جمهوری افغانستان، حدود 6300 زن در معاشات نیروهای مسلح و پولیس بودند که حدود 2 درصد از کل کارکنان را تشکیل می داد.

این زنان در حال حاضر در میان آسیب پذیرترین گروه ها، رها شده، بدون هیچ راه روشنی برای خروج از کشور هستند، علیرغم خطری که از جانب طالبان و اغلب خانواده های خود به دلیل نقض هنجارهای محافظه کارانه جامعه افغانستان با آن روبرو هستند.

سمیما گفت: «آنها نوازندگان، فوتبالیست ها و هنرمندان را جابه جا کردند و جانشان به اندازه ما در خطر نبود. «جان زنانی که در ارتش خدمت کرده‌اند در خطر است، زیرا ما در ارتش خدمت کرده‌ایم.

لیلوما که به عنوان افسر پلیس در یک مرکز تماس کار می کرد، عکسی از خود در لباس پلیس در دست دارد. او وسایلش را فروخت و از آدرس خانه اش نقل مکان کرد.

فقط افسران پلیس و سربازان زن افغان که در شرایط خاص در ایالات متحده کار کرده اند می توانند واجد شرایط ارجاع به برنامه ای برای ورود به ایالات متحده به عنوان پناهنده باشند. اما به گفته مقامات آمریکایی، این فرآیند گران است زیرا به یک برنامه شخص ثالث نیاز دارد و ممکن است سال ها طول بکشد.

«بسیاری از این زنان سالی باقی نمانده است. یک افسر نیروی هوایی ایالات متحده که سمیما را می شناسد و در تلاش های خصوصی برای اسکان مجدد افغان های در معرض خطر مشارکت دارد، گفت: اگر آنها با دولت قبلی یا با نیروهای آمریکایی کار کرده اند، صادقانه بگویم، برای سرهای آنها پاداشی وجود دارد. “امیدم را از دست دادم. من به تلاش خود ادامه خواهم داد، اما واقعاً می دانم که آنها از بین نخواهند رفت.”

طالبان پس از به دست گرفتن قدرت در 15 اوت وعده عفو عمومی را برای تمام سربازان و افسران پلیس دادند. با این حال، از آن زمان تاکنون، بسیاری از سربازان سابق ارتش کشته شده اند، رقمی که دیده بان حقوق بشر بیش از 100 نفر را تنها در چهار استان از 37 استان کشور تخمین می زند.

به گفته مردی که ریاست بخش زنان نیروی هوایی افغانستان را بر عهده داشت، قربانیان شامل چهار افسر زن نیروی هوایی در شهر مزار شریف در شمال این کشور هستند. این مرد گفت که دو تن از آنها، خواهران، در خانه توسط افراد مسلح ناشناس کشته شدند و دو تن دیگر پس از ملاقات با فردی که به عنوان کارمند یک سازمان غیردولتی پیشنهاد تخلیه آنها را داشت، جسد پیدا کردند.

طالبان مسئولیت این قتل ها و دیگر قتل های اخیر مقامات سابق افغان و امنیتی را رد کرده است.

«ما می شنویم که مقامات دولتی سابق می گویند که اینجا امن نیستند. ملاحسن آهوند، نخست وزیر طالبان در یک سخنرانی اخیر گفت: اگر مجاهدین می خواستند از این افراد انتقام بگیرند، می توانستند در ابتدا این کار را انجام دهند. “اما این کار را نکردند. هیچ کس نمی تواند ثابت کند که حتی یک نفر در تمام مدت فتح آسیب دیده است. بخشش، رحمت و شفقت مجاهدین نسبت به کارمندان دولت سابق در تاریخ بشریت بی سابقه است.»

در ماه اوت، ایالات متحده و متحدانش بیش از 100000 افغان را از طریق هوا منتقل کردند، از جمله ده ها هزار زن در معرض خطر. از آن زمان، فرصت‌های فرار افغان‌ها از کشور عملاً متوقف شده است. ایالات متحده پروازهای تخلیه محدودی را فقط برای آمریکایی های مقیم ایالات متحده و مجموعه کوچکی از متقاضیان ویزا ارائه می دهد که اکثر آنها مستقیماً برای ایالات متحده کار کرده اند و اکثر بررسی ها را گذرانده اند. تلاش های امداد و نجات خصوصی برای هفته ها متوقف شده است زیرا هیچ کشوری حاضر به پذیرش پناهجویان افغان نیست.

تا اواسط ماه اگست، سهیلا، یک افسر ارشد سابق پولیس، مسئول نظارت بر قضایای خشونت های جنسیتی در دو ولسوالی پلیس کابل بود.

دسته‌های منتخب امدادگران، روزنامه‌نگاران و سایرین ممکن است واجد شرایط برنامه پذیرش پناهندگان ایالات متحده باشند، اما ممکن است فقط از طرف شخص ثالث درخواست کنند، که برای اکثر افراد یک شرط غیرممکن است. به گفته مقامات، وکلا و دستورالعمل های رسمی سیاسی ایالات متحده، اکثر پلیس ها و نظامیان زن الزامات را برآورده نمی کنند. به گفته افراد آگاه از 302 افسر زن نیروی هوایی، تنها شش خلبان زن موفق به ترک افغانستان شده اند.

افسران سابق پلیس و سربازان زن که در افغانستان مانده اند می گویند که توسط جادوگران شکار شده اند. اکثر آنها خانه های خود را ترک کرده اند و در مخفی زندگی می کنند. بسیاری از آنها توسط خانواده های خود طرد شده اند یا از همسایگانی که مشتاق پیوستن به طالبان هستند اخراج شده اند. بدون دستمزد یا خانه های ثابت، آنها برای غذا خوردن و گرم نگه داشتن تلاش می کنند.

ملیکا، افسر سابق مواد مخدر پلیس افغانستان، 28 ساله، گفت که بلافاصله پس از سقوط جمهوری در اواسط ماه اوت، تماس های تهدیدآمیزی دریافت می کند. او گفت که تهدیدها عمدتاً از سوی بستگان طالبان شوهرش صورت می گیرد. ملکه که از آن زمان با دختر 4 ماهه اش از کابل فرار کرده و در حال حاضر در خانه خواهرش در یک خانه مخفی شده است، گفت: «یکی از عموزاده های شوهرم به من گفت اگر تو را بگیرم تو را می کشم. استان دور افتاده او خواست که فقط از نام او استفاده شود.

“من یک ماه است که اینجا هستم و بیرون نمی روم. ملکه که شوهرش که او نیز افسر پلیس است، از طریق زمینی به ایران گریخته است، گفت: “می ترسم طالبان مرا بشناسند.”

در جامعه عمیقا محافظه کار افغانستان، جذب زنان به پلیس و نیروهای مسلح همواره یک چالش فرهنگی بزرگ بوده و با مقاومت گسترده ای مواجه شده است. علیرغم مشوق هایی از جمله پاداش های نقدی و اسکان پرداختی، دولت افغانستان برای رسیدن به اهداف ائتلاف به رهبری ایالات متحده برای استخدام تلاش کرده است.

وزما قورباغه، یک فعال حقوق زنان که به وزارت های دفاع و کشور افغانستان در تلاش های آنها کمک کرده است، گفت: “من دست اول دیدم که چگونه زنان را در نیروهای مسلح استخدام کردیم، چگونه آنها را آموزش دادیم و چگونه از ماموریت های ناتو و ایالات متحده در افغانستان حمایت کردند.” برای شماره گیری ناتو این زنان را رها کرده است. آنها مسئولیت بزرگی دارند. زنانی که کشته شده‌اند و جان‌شان در خطر است، متأسفانه ناتو دست‌هایشان را به خون کشیده است.»

سخنگوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخی نداد.

خانم قورباغه گفت که یکی از بزرگترین تهدیدات امروزی که این زنان با آن روبرو هستند از کل جامعه است: “خشم بسیار زیادی از سوی جامعه نسبت به آنها وجود دارد. مردم دریغ نمی‌کنند که به طالبان بگویند که کجا [female] یک افسر ارتش در جامعه آنها زندگی می کند.”

وزارت امور خارجه گفت که تعداد نامعلومی از افسران پلیس افغانستان که از نزدیک با آژانس مجری قانون این کشور همکاری می کردند، به عنوان پناهنده وارد ایالات متحده شدند. سخنگوی وزارت امور خارجه از اظهار نظر مشخص در مورد وضعیت سایر افسران و سربازان پلیس زن سابق خودداری کرد، اما گفت که واشنگتن به کار خود برای کمک به افغان هایی که از تلاش های ایالات متحده حمایت کرده اند، ادامه خواهد داد. او گفت: “تعهد ما به متحدان افغان خود که هنوز در افغانستان هستند، با خروج از کشور به پایان نرسید.”

ایست بازرسی طالبان در کابل طالبان وعده عفو عمومی را برای تمام سربازان و پولیس داده و مسئولیت قتل های اخیر مقامات امنیتی و امنیتی پیشین را رد کرده اند.

شهروندان خصوصی ایالات متحده و تیم‌های نجات، افسران پلیس و سربازان زن را در فهرست افراد خود برای کمک دارند. اما آنها می گویند که تلاش های تخلیه نمی تواند بدون حمایت وزارت خارجه ادامه یابد، زیرا دولت های خارجی از واشنگتن نامه بدون اعتراض درخواست می کنند تا اجازه عبور یا دسترسی موقت به این افغان ها را بدهد.

«آنها به طور غیرمستقیم ما را از ادامه تلاش های نجات خود باز می دارند. جسی جنسون، یکی از بنیانگذاران Task Force Argo، یک گروه نجات که می‌خواهد 566 زن افغان از جمله پلیس و سربازان سابق را در معرض خطر قرار دهد، گفت: بدون مکانی برای انتقال افراد تخلیه شده، نمی‌توانیم آنها را بیرون بیاوریم. . ما معاملات زیادی را با کشورها امتحان کرده‌ایم و هر بار به تایید دولت آمریکا رسیده است.

گروه ضربت آرگو یکی از سازمان‌های داوطلبانه بود که پس از سقوط افغانستان از دست طالبان در تابستان گذشته، برای کمک به تخلیه متحدان افغان به وجود آمد. متکی بر کمک های مالی خصوصی و اوقات فراغت است که به طور داوطلبانه توسط جانبازان، کارمندان فعلی و سابق دولت و دیگران ارائه می شود.

وزارت امور خارجه گفت که ده ها هزار زن افغان در طول تابستان از فرودگاه کابل تخلیه شده اند و دیگر مسئولیت این وزارتخانه برای تسهیل تخلیه در کشورهای ثالث نیست. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نامه‌های بدون اعتراض تحت شرایط محدودی در حین تخلیه و بلافاصله پس از فرود هواپیماها در کشورهای ثالث صادر شد.

بسیاری از نیروهای پلیس و سربازان سابق افغانستان با یک مانع دیگر روبرو هستند: فقدان اسناد. به عنوان مثال، صفحه عکس پاسپورت سمیما در ماه اوت هنگامی که سعی داشت خود را به فرودگاه برساند و سوار هواپیمای تخلیه شود، توسط طالبان پاره شد. او تمام قطعات را حفظ کرده است.

بقیه اصلا پاسپورت معتبر ندارند. اینها شامل سهیلا، یک افسر ارشد سابق پولیس 45 ساله است که تا اواسط ماه اوت مسئول نظارت بر قضایای خشونت های جنسیتی در دو منطقه پلیس کابل بود. او همچنین درخواست کرد که فقط از نام او استفاده شود.

بسیاری از مردانی که او به آنها کمک کرد تا پشت میله‌های زندان قرار گیرند – که بسیاری از آنها شوهران و سوء استفاده‌کنندگان بودند – زمانی که طالبان قدرت را به دست گرفتند و زندان‌ها را خالی کردند، توسط طالبان آزاد شدند. سهیلا بیشتر از طالبان از آنها می ترسد.

سهیلا که چند روز پس از فرار او در ماه اوت، خانه اش در کابل مورد بازرسی قرار گرفت، گفت: “پیام های تهدیدآمیزی از افرادی دریافت کردم که در زندان بودند و اکنون آزاد می شوند، و این موضوع زندگی من و خانواده ام را به خطر می اندازد.” او اکنون با بستگانش در خانه ای کوچک در حومه پایتخت افغانستان پنهان شده است.

او گفت: “شب ها نمی توانم بخوابم.” «ماه‌هاست که حقوق نگرفته‌ام. بی پول. جان ما در خطر است. چگونه می توانیم اینجا زندگی کنیم؟”

طالبان در تلاش هستند تا پس از به دست آوردن مجدد قدرت، تصویری از امنیت و عادی سازی ایجاد کنند. اما همانطور که سونه راسموسن از WSJ از کابل گزارش می دهد، مجازات های سخت، خشونت و سرکوب آزادی های اساسی در حال تبدیل شدن به واقعیت است. عکس: Bulent Kilic / AFP / Getty Images

افغانستان تحت سلطه طالبان

بنویسید مارگاریتا استانکاتی در [email protected] و جسیکا دوناتی در [email protected]

حق چاپ © 2021 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum kameralı su tesisatçısımobil ödeme bozdurmaMobil Ödeme Nakite ÇevirmeTurkcell Mobil Ödeme BozdurmaGebze escorthtml nullednulled themes1xbetdogal taşlarbuy instagram followersMobil Ödeme BozdurmaKamagraMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Nakite Çevirmecryptomagdailytokenewstheinvestmentmetaversefinancepopulartokenglobalfinanceicryptotokennewspapertopcoinsnewsinstagram takipçi satin alkepenk servisiMobil Ödeme Bozdurma 1xbetistanbul escort, elit escort, maltepe escort, sahne escort, istanbulun en iyi escortları, mükemmel escort sitesi, güvenilir escort, hatun escortistanbul escort, elit escort, maltepe escort, sahne escort, istanbulun en iyi escortları, mükemmel escort sitesi, güvenilir escort, hatun escort