پس از بازگشت طالبان، زنان افغان با فشارهای قدیمی پدران، برادران روبرو هستند

[ad_1]

کابل – زمانی که مرجان امیری در ماه سپتامبر برای حقوق زنان در خیابان های کابل راهپیمایی کرد، طالبان او را روسپی خطاب کردند، او را لگد زدند و تهدید کردند که به سرش شلیک خواهند کرد. اما چیزی که این کارمند 24 ساله افغان را بیش از همه به وحشت انداخت، واکنش پدرش در بازگشت به خانه بود.

او گفت که از مخالفت او با دستور او برای شرکت نکردن در تظاهرات عصبانی بود، او بارها او را “مثل یک توپ روی زمین” زد. خواهر کوچکتر خانم امیری که شاهد خشونت بود، ماجرای او را تایید کرد. پدرش برای اظهار نظر در دسترس نبود.

“هیچ چیز بیشتر از پدرم مرا نمی ترساند. نه حتی طالبان.» خانم امیری که در وزارت داخله کار می کرد و تقریباً مانند همه مقامات دولتی افغانستان، پس از تصرف طالبان در 15 اوت، شغل خود را از دست داد. او گفت: «به خاطر کاری که با پدرم کردم، در مقابل طالبان ایستاده‌ام.

طالبان زنانی را که در ماه اکتبر به حقوق زنان در کابل تظاهرات کردند، متوقف کردند.


عکس:

bulent kilic / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ

حتی در جامعه مردسالار افغانستان، زنان می‌توانند راه خود را به استقلال برسانند، حداقل در شهرهای نسبتاً لیبرال‌تر مانند کابل. علیرغم مخالفت خانواده، خانم امیری تحصیلات عالی خود را دریافت کرد، شغلی پیدا کرد و آرزوی دیپلمات شدن را داشت.

اکنون این آرزوها از بین رفته است.

طالبان که از سنت‌های روستایی بسیار محافظه‌کار کمربند پشتون افغانستان پیروی می‌کنند، فراتر از آنچه دانشمندان اسلامی در سایر نقاط جهان مناسب می‌دانند، از جمله محدود کردن تحصیل و اشتغال زنان، فراتر رفته‌اند. در حالی که مردان افغان در شهرهایی مانند کابل تمایل دارند که این دیدگاه ها را بیش از حد افراطی بدانند، بسیاری معتقدند زنان در خانه وضعیت بهتری دارند. این مردان که از بازگشت طالبان دلگرم شده اند، به دختران، خواهران و همسران خود می گویند که شیوه زندگی خود را با رژیم جدید تطبیق دهند و از آزادی هایی که تا ماه اوت برخوردار بودند دست بکشند.

در نتیجه، زنان جوان شهری مانند خانم امیری خود را تا حد زیادی در خانه هایشان حبس می کنند. آژانس زنان سازمان ملل در این ماه گفت که تغییرات در آزادی زنان فوری و چشمگیر بوده است. این آژانس گفت: “خانواده ها همچنین خودسانسوری می کنند و محدودیت هایی را برای تحرک زنان و دختران به عنوان یک اقدام حفاظتی اعمال می کنند.”، با اشاره به این که ترس از طالبان فراتر از ممنوعیت های خاص در مورد آنچه زنان می توانند و نمی توانند انجام دهند، است.

در کابل، سالن های زیبایی که پس از فتح طالبان بسته شده بودند، به تدریج بازگشایی می شوند.

توانمندسازی زنان هدف اصلی مشارکت بین المللی آمریکا در افغانستان در دهه 1920 بود. این تغییر به‌ویژه در جاهایی مانند کابل قابل مشاهده بود، جایی که زنان در بخش‌هایی از سیاست گرفته تا روزنامه‌نگاری و حقوق کار می‌کردند و اغلب نان‌آور خانه بودند.

از ماه اوت، زنان از کار در بسیاری از مشاغل منع شده اند. مدارس دخترانه بالای ششم ابتدایی در بیشتر نقاط کشور تعطیل است. وزارت زنان و همچنین پناهگاه های قربانیان خشونت خانگی منحل شده است. از ترس آزار و اذیت طالبان – که اغلب زنان را ملزم به همراهی یک قیم مرد می‌کنند – بسیاری از زنان از بیرون رفتن بیش از حد می‌ترسند.

زنان افغان می گویند مردان دیگر در خیابان ها نیز پرخاشگرتر شده اند و آنها را مجبور به انتخاب لباس کرده اند.

حله توانسته شغل خود را در یک سفارت خارجی در کابل حفظ کند.

حله، 25 ساله، یکی از معدود زنان افغان است که هنوز در یکی از سفارت های خارجی باقی مانده در کابل پس از تسلط طالبان، کار می کند. او می‌گوید سال‌ها است که از والدین و خواهر و برادر کوچک‌ترش حمایت مالی می‌کند. با این حال، برادر کوچکتر او که بیکار است، از سیاست طالبان در قبال زنان استقبال کرد.

او می گوید: «آنچه طالبان می گویند برای زنان خوب است. برای دختران خوب است زیرا بر اساس احکام اسلامی است و ما باید آنها را رعایت کنیم. اما من فکر نمی‌کنم اینها احکام اسلامی باشد. «مردانی که مانند برادر من هستند از بازگشت طالبان خوشحال هستند. آنها معتقدند که اکنون قدرت در دست آنهاست.»

حله خود را خوش شانس می داند: او می گوید که پسر عمویش که فارغ التحصیل رشته حقوق است، از سوی والدینش تحت فشار قرار گرفت تا شغل خود را به عنوان معلم صنف سوم پس از تسلط طالبان بر کابل ترک کند. اما او نگران است که اگر شغلش را از دست بدهد، مجبور شود با مردی به انتخاب والدینش ازدواج کند. او گفت: دخترانی که حقوق خود را دارند می توانند از خود دفاع کنند.

در جامعه ای که بسیاری معتقدند زنان در زندگی عمومی جایی ندارند، حقوق زنان اغلب شکننده است. به عنوان مثال، اکثر زنانی که در نیروهای مسلح افغانستان خدمت کرده اند، سعی می کنند حرفه خود را از خانواده و دوستان مخفی نگه دارند.

فهیمه، یک افسر 24 ساله نیروی هوایی افغانستان، گفت که بهترین دوستش وقتی فهمید او در ارتش است دیگر او را نمی بیند. وقتی دامادش متوجه شد او را تهدید به قتل کرد.

او و دیگر افسران زن می گویند که هرگز توسط همکاران مرد خود پذیرفته نشده اند. زمانی که طالبان به آستان کابل رسیدند، دشمنی این همکاران بیشتر شد.

فهیمه صبح روز 15 اوت، روز تسلط طالبان، هنوز در مقر نیروی هوایی بود که همکاران مردش شروع به تمسخر او کردند: “از این به بعد یا باید برقع بپوشی یا در خانه بمانی.” .

فهیمه که اکنون پس از فروش بیشتر غذای خود در مخفیگاه زندگی می کند، می ترسد که توسط طالبان که برخی از اعضای سابق نیروهای مسلح را علیرغم وعده عفو کشتند، تحت آزار و اذیت قرار گیرد.

زمانی که طالبان شهر را تصرف کردند، فهیمه و دخترش در مقر فرماندهی کابل در نیروی هوایی بودند.

نرگس نهان، وزیر کابینه و مشاور رئیس جمهور مخلوع اشرف غنی، گفت که ایالات متحده از حقوق زنان برای متقاعد کردن سایر کشورها برای پیوستن به آنها در افغانستان استفاده می کند. «زمانی که تصمیم گرفتند افغانستان را ترک کنند، زنان رها شدند. اگر کمک به زنان یک هدف واقعی بود، آنها به این راحتی تسلیم نمی شدند.»

ایالات متحده و متحدان غربی آن می گویند که مصمم به حمایت از زنان افغان هستند و معتقدند که طالبان به حقوق زنان به عنوان پیش شرط به رسمیت شناختن دولتشان به عنوان قانونی احترام می گذارد.

مقامات طالبان می گویند که به دختران بزرگتر اجازه می دهند به مکتب بروند و زنان پس از حمل و نقل رایگان و تفکیک جنسیتی به سر کار بازگردند. در 3 دسامبر، رهبر عالی جنبش، هیبت الله آهندزاده، فرمانی را صادر کرد که در آن ازدواج اجباری ممنوع شد و حقوق زنان بیوه از فرزندان و ارث مشخص شد. این فرمان چیزی در مورد حق تحصیل و کار زنان نمی گوید.

مفتی محمد حسن، یک محقق ارشد حقوق اسلامی که به رهبری طالبان در مورد حقوق زنان مشاوره می دهد، گفت که دولت طالبان در مورد حقوق زنان “جدی مرگبار” است.

او گفت: «وقتی صحبت از آموزش و پرورش به میان می آید، طبق قوانین شرعی، مقامات دولتی مجبورند برای زنان فرصت تحصیل در همه رشته ها، از مهندسی گرفته تا پزشکی، روزنامه نگاری و هوانوردی را فراهم کنند. ما روی این موضوع کار می کنیم و به این کار ادامه خواهیم داد.»

بسیاری از افغان ها نسبت به تضمین های طالبان تردید دارند. تا چند ماه پیش، خانم امیری، معترض 24 ساله، معتقد بود که با سخت کوشی می تواند از زندگی خانگی که بسیاری از زنان افغان تحمل می کنند، بگریزد. او از نظر مالی مستقل از خانواده اش بود و هدف زندگی اش – دیپلمات شدن – مقرون به صرفه به نظر می رسید.

تسلط طالبان همه چیز را تغییر داد.

مرجان امیری در ماه اکتبر در یک نشست زنان در کابل شرکت کرد.

“من خودم پول به دست آوردم تا بتوانم رویاهایم را محقق کنم. با آمدن آنها رویاهایم از بین رفت.» والدینش به او گفتند که به زودی به نشستن در خانه عادت خواهد کرد، اما او این کار را نکرد.

او که چیزی برای از دست دادن نداشت، به گروه فزاینده ای از معترضان حقوق زنان پیوست که در گروه های کوچک در خیابان های کابل جمع شده بودند. او نیز مانند سایر زنان معترض، انتظار تهدید و خشونت را دارد و نه فقط از جانب طالبان یا پدرش.

او گفت که یک برادر بزرگتر ساکن فرانسه تهدید کرده است که در صورت شرکت در تظاهرات دیگر به افغانستان می آید تا او را مجازات کند. عموهایش عصبانی بودند. حتی برادر 11 ساله اش هم گفت که از او خجالت می کشد. او به طور موقت از خانه اش اخراج شد.

اما او می گوید که به راحتی تسلیم نمی شود.

او گفت: «ما باید برای حقوق خود مبارزه کنیم. “من حاضرم برای آنها بمیرم.”

نقاشی دیواری غیرشخصی در کابل در مقابل وزارت سابق امور زنان که طالبان آن را با وزارت امر به معروف و نهی از منکر جایگزین کردند.

افغانستان تحت سلطه طالبان

بنویسید مارگاریتا استانکاتی در [email protected]

حق چاپ © 2021 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum kuşadası escortYabancı Dizi İzlebirthday giftkameralı su tesisatçısıyün cami halısı