پس از فوران آتشفشان خاکستر، تونگا به باران و جاروهای بیشتری نیاز دارد

[ad_1]

ولینگتون، نیوزلند – بیش از یک هفته پس از فوران عظیم آتشفشان زیر دریا در نزدیکی تونگا، مدیر کتابفروشی سلا لاتایلاکپا چندین بار در روز خاکستر را در خانه تمیز می کند. او می گوید، به نظر می رسد کار هرگز تمام نشده است.

تنها در بزرگترین جزیره تونگا، ممکن است بیش از 17 میلیون فوت مکعب خاکستر برای پاکسازی پس از فوران وجود داشته باشد که فرشی از مواد به عمق 1.2 اینچ در سراسر مجمع الجزایر اقیانوس آرام شامل 170 جزیره رسوب کرد.

حفاظت از کشاورزی و آب و محافظت در برابر خطرات بالقوه برای سلامت تنفسی از جمله چالش‌های کلیدی برای تونگا است زیرا کمک‌ها به این کشور 100000 نفری می‌رسند. برای ساکنانی مانند خانم Latailakepa، که کتابفروشی Friendly Islands در پایتخت نوکوآلوفا را مدیریت می کند، خاکستر زندگی روزمره را دشوار می کند.

خانم “در خانه مجبور شدیم گونی ها و گونی ها را از پشت بام ها برداریم، و مجبور شدیم باغچه ها، ماشین، علف ها و همه چیز را روزانه، شاید دو یا سه بار در روز آبیاری کنیم تا گرد و غبار پاک شود.” . لاتایلاکپا گفت.

یک کارگر در طول عملیات امدادی پس از فوران آتشفشانی و سونامی از نارگیل می نوشد.


عکس:

MALAU MEDIA / از طریق رویترز

حذف گرد و غبار از خانه ها، جاده ها و سایر زیرساخت ها به یک دغدغه فوری برای هزاران تن از مردم تونگا تبدیل شده است. ژانویه فوران 15 همچنین باعث سونامی شد که بخش هایی از خط ساحلی را ویران کرد و برخی جزایر کوچکتر را زیر آب گرفت. باند فرودگاه در تونگاتاپو، جزیره اصلی، توسط ارتشی از داوطلبان با جاروها از خاکستر پاکسازی شد و اولین پروازهای امدادی از نیوزلند و استرالیا را در هفته گذشته قادر ساختند.

خانم می گوید: پاک کننده های آب پرفشار در مکان هایی استفاده می شود، اما به دلیل استفاده بیش از حد خراب می شوند. لاتایلاکپا. او گفت که سیستم های تهویه مطبوع در خانه ها، مشاغل و اتومبیل ها نیز به دلیل ریزش خاکستر با فشار مواجه می شوند.

لرد فتافهی فاکافانوا، رئیس پارلمان تونگا، گفت جاروهای کافی برای دور زدن وجود ندارد – این ابزار ساده را به یک مورد نادیده گرفته شده در تلاش های امدادی بین المللی تبدیل کرده است. او گفت که باران نمی تواند به زودی به جزایر بیاید.

آنها به رفتگرهای بزرگ برای تمیز کردن سقف ها و خیابان ها نیاز دارند. خاکستر هنوز بزرگترین مشکل در حال حاضر است. نگرانی در مورد تأثیر آن بر سلامت کوتاه مدت و میان مدت جمعیت و چگونگی تأثیر آن بر غذا و آب است.

تصاویر ماهواره ای لحظه فوران یک آتشفشان زیردریایی در کشور تونگا در اقیانوس آرام و ایجاد سونامی را نشان می دهد که به خط ساحلی مجمع الجزایر آسیب رساند. بسیاری از خانه ها ویران شد و مناطق وسیعی در خاکستر پوشانده شد. اسکرین شات: KMA / Simon Proud / NCEO از طریق Storyful

دانشمندان در نیوزلند در حال تجزیه و تحلیل نمونه هایی از خاکستری هستند که توسط یکی از پروازهای کمک های اولیه بازگردانده شده است. آنها امیدوارند اطلاعاتی را استخراج کنند که به درک عمیق‌تری از فوران منجر شود و به تلاش‌های بازیابی کمک کند. برای مثال، دانستن نسبت ذرات بسیار ریز به تعیین کمیت خطرات برای سلامت تنفسی کمک می‌کند و درک ویژگی‌های شستشوی خاکستر نشان می‌دهد که چه مواد شیمیایی هنگام مخلوط شدن با آب از آن خارج می‌شود.

به طور معمول، استنشاق خاکستر ریز می‌تواند اثرات کوتاه‌مدتی مانند آبریزش بینی و تنفس ناخوشایند در افراد سالم ایجاد کند، در حالی که افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی از قبل ممکن است علائم شدیدی ایجاد کنند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض خاکستر آتشفشانی می تواند منجر به بیماری های ریوی جدی شود.

شدت تأثیر فوران بر محصولات کشاورزی همچنان نامشخص است. کیتی گرین‌وود، رئیس هیئت نمایندگی فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر در اقیانوس آرام، گفت که عواقب آن به اندازه‌ای که در ابتدا تصور می‌شد فاجعه‌بار نیست و محصولات ریشه‌ای مانند کاساوا، تارو و یام ممکن است نسبتاً آسیب ندیده باشند.

لرد فاکافانوا با استناد به بحث با Mordi Tonga Trust، یک گروه جامعه مدنی که روی توسعه روستایی کار می‌کند، گفت: با این حال، هنوز پوشش گیاهی روی زمین محصولات ریشه در حال از بین رفتن است و ممکن است غده‌ها در نتیجه رشد کند.

پاکسازی خاکستر آتشفشانی در فرودگاه بین المللی فوآاموتو تونگا.


عکس:

نیروی دفاعی استرالیا / lacw emma schwenke / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ

تام ویلسون، کارشناس خاکستر آتشفشانی و کشاورزی در دانشگاه کانتربری در کرایست چرچ نیوزلند، گفت که بارندگی باید آسیب های وارده به کشاورزی را کاهش دهد، اگرچه همیشه این کار را نمی کند.

او گفت: “هر بارندگی پس از ریزش خاکستر، از نظر کشاورزی، معمولاً خوب است، زیرا خاکستر را از گیاهان می‌شوید و امیدواریم که شروع به ادغام در خاک کند.” با این حال، اگر خاکستر به خصوص ریز باشد، می تواند جریان مویرگی آب را در خاک مسدود کند و باعث سیلابی سطحی شود.

حدود سه چهارم صادرات تونگا محصولات کشاورزی مانند سیب زمینی، لوبیا وانیل و هندوانه است. تونگا به تجارت، با کشورهایی مانند نیوزلند، استرالیا و ژاپن و کمک های توسعه متکی است. مقدار قابل توجهی از مواد غذایی آن از نیوزلند وارد می شود، در حالی که برخی خانواده ها آن را با کشاورزی و ماهیگیری تکمیل می کنند.

آقای. ویلسون گفت که خسارت کوتاه مدت محصول از 2 تا 3 سانتی متر – حدود یک اینچ – خاکستر می تواند از متوسط ​​تا شدید متغیر باشد. یک پوشش نقره ای بالقوه این است که ظرف چند ماه می تواند حاصلخیزی خاک از عناصری مانند پتاسیم افزایش قابل توجهی داشته باشد.

او گفت: «اگر بارشی وجود داشته باشد که آن را پشتیبانی کند، همراه با مخلوط کردن این خاکستر در خاک، می‌توانید بازیابی کشاورزی بسیار پر جنب و جوشی داشته باشید.

خاکستر ناشی از فوران آتشفشانی زیر آب در تونگا از ایستگاه فضایی بین المللی دیده می شود.


عکس:

ناسا / فضانورد کایلا بارون / کایلا بارون از طریق رویترز

تجربه بین‌المللی از فوران‌های دیگر نشان می‌دهد که مقابله با خاکستر به روشی منظم و هماهنگ دارای مزایایی است. به عنوان مثال، خاکستر در مناطق روستایی باید از طریق مزارع پخش شود، در حالی که خاکستر پاکسازی شده در مناطق شهری نباید در چاله ها یا فرورفتگی ها ریخته شود زیرا می تواند منجر به آلودگی آب های زیرزمینی، آبراه ها یا ماهیگیری شود. رویکرد خوبی است آقای ویلسون گفت، این است که آن را با خاک بپوشانیم تا تثبیت و مهار شود.

اگر تونگا از ریزش بیشتر خاکستر جلوگیری کند، فوران دورتر خواهد بود. طبق تحقیقات مشترک دانشگاه‌های آکسفورد، بریستول و آنگلیا شرقی و سازمان زمین‌شناسی بریتانیا، سناریوی معمول‌تر فعالیت‌های آتشفشانی فوران طولانی‌مدت است که خاکستر را طی هفته‌ها رسوب می‌کند.

فوران‌های منفرد و با شدت بالا بیشترین توجه را به خود جلب می‌کنند، اما نسبتاً نادر هستند و طبق مطالعه سال 2019، میانگین مدت فوران‌های آتشفشانی حدود هفت هفته است.

ساختمان‌های آسیب‌دیده و منظره‌ای پوشیده از خاکستر در کانوکوپولو، تونگا، این هفته.


عکس:

انجمن صلیب سرخ تونگا / از طریق رویترز

در میان موارد شدیدتر، ریزش خاکستر از آتشفشان سوفریر هیلز در جزیره مونتسرات در دریای کارائیب، که از سال 1995 فوران کرده است، به کاهش شدید جمعیت جزیره کمک کرد. فوران آتشفشان Tungurahua در اکوادور از سال 1999 تا 2016 باعث اسکان مجدد جمعی شد، اگرچه صدها خانواده کشاورز در کناره های آن باقی ماندند و با رشد محصولات سخت تر و پرورش گاو، گوسفند و خوکچه هندی کمتر – که تولید کمتری داشتند یا پس از خوردن خاکستر مردند- سازگار شدند. چمن پوشیده شده

تشکیل می دهد. Latailakepa، بازگشت به زندگی عادی در تونگا راه درازی به نظر می رسد. خاکستر یادآور آن است. پس از پاکسازی بیرون از ملک هر روز، تلاش در داخل خانه او تغییر می کند.

او گفت: “این واقعاً هرگز روشن نمی شود.” “ما مجبور شدیم دو یا سه بار تمیز کنیم و حتی پس از تمیز کردن زمین به نظر می رسد که این پودر ریز پاشیده شده در اطراف زمین وجود دارد که باعث می شود تقریباً اسکیت کنیم.”

تمیز کردن خاکستر رسوب شده پس از فوران


عکس:

MALAU MEDIA / از طریق رویترز

بنویسید استفان رایت در [email protected]

حق چاپ © 2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum bayan escort - vip elit escort lyft accident lawyer html nullednulled themesKamagraelf bar 1500kronosslotkronosslotkronosslotkronosslotkronosslotkronosslotmobil ödeme bozdurbigger bass bonanza oynapragmatic slotlarıGates of olympus oynagreat rhino oynaCialisbomb bonanza oynaboom city oynasugar rush oynaaviator oynatombala oynatropical tiki oynagreedy wolf oynablackbull oynashining hot oynaaviator oynacasinoslotbahisnow giriştaphaber.commodded apk downloadbeylikdüzü korsan taksisu kaçağı tespititesisatçıkepenk servisigünübirlik turlargüvenilir medyum