پکن ناآرامی های مدنی در قزاقستان را با چشمی محتاط تماشا می کند

[ad_1]

تایپه – اگر خشونت در قزاقستان به جنگ داخلی تبدیل شود یا به جنگ داخلی تبدیل شود، چین چیزهای زیادی برای از دست دادن دارد. با این حال، در حال حاضر، پکن عمدتاً در حاشیه نشسته است، زیرا مسکو، متحد ایدئولوژیکی که با آن اهداف زیادی در آسیای مرکزی دارد، وظیفه پیچیده‌تر سرکوب مخالفان در همسایه نفت‌خیز خود را بر عهده دارد.

چین برای دومین بار در شش ماه گذشته با آشفتگی نظامی در مرزهای غربی خود مواجه است. و مانند زمانی که افغانستان در ماه اوت سال گذشته به دست طالبان سقوط کرد، پکن رویکرد انتظار و دید را اتخاذ می کند و از نقش رهبری در یک چشم انداز ژئوپلیتیک پیچیده و نامطمئن که فاقد تجربه است، اجتناب می کند.

در اینجا، مخاطرات بسیار بالاتر است. مرز تقریباً 1100 مایلی چین با قزاقستان بسیار طولانی تر از مرز باریک 47 مایلی آن با افغانستان است و حضور جمعیت قزاق قومی قابل توجهی در منطقه شمال غربی چین در سین کیانگ، شبح سرریز احساسات را ایجاد می کند.

قزاقستان همچنین برای جاه طلبی های استراتژیک پکن در منطقه بسیار مهم است. هنگامی که شی جین پینگ، رهبر چین برای اولین بار از تکرار اولیه شبکه زیرساختی گسترده خود، ابتکار کمربند و جاده، در سال 2013 رونمایی کرد، این کار را در پایتخت قزاقستان، که در آن زمان آستانه نامیده می شد، انجام داد.

با وجود این، واکنش چین نسبتاً خاموش بوده است، زیرا روسیه، هژمون سنتی در آسیای مرکزی، برای سرکوب موجی از اعتراضات در پیوندی حیاتی برای تلاش‌های پکن برای فرافکنی قدرت اقتصادی و سیاسی به سمت غرب در سراسر اوراسیا مداخله می‌کند.

رئیس جمهور چین شی جین پینگ و نورسلطان نظربایف رئیس جمهور وقت قزاقستان در سال 2013.


عکس:

مطبوعات XINHUA / ZUMA

روز جمعه، آقای به گزارش خبرگزاری دولتی چین، شی جین پینگ از همتای خود، قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان حمایت شفاهی کرد و گفت که وی با اشاره به اعتراضات، “قاطعانه با نیروهای خارجی که عمداً آشوب ایجاد می کنند و “انقلاب رنگی” در قزاقستان ایجاد می کنند، مخالف است. که در اوایل دهه 2000 از جمله در سراسر آسیای مرکزی رخ داد.

آقای. شی از آقای شی تمجید کرد. توکایف به دلیل قاطعیت و “اقدامات قوی در لحظات حساس”، اگرچه او مشخص نکرد که آیا این اقدامات ستودنی شامل دعوت از مداخله نظامی روسیه است یا خیر.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز جمعه گفت: «چین از همه تلاش‌هایی که به مقامات قزاقستان کمک می‌کند تا هر چه زودتر آرامش را بازگردانند، حمایت می‌کند و از هرگونه تعهدی برای مداخله خودداری می‌کند. یک روز قبل، آقای وانگ این آشفتگی را “امور داخلی” قزاقستان توصیف کرده بود.

اگر آقای شی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره تهدید رهبر مستبد قزاقستان صحبت کرده اند، اما هنوز علنی نشده است. این امر باعث شده است که تحلیلگرانی مانند سرگئی رادچنکو، کارشناس سیاست های خارجی و امنیتی روسیه و چین در دانشکده مطالعات بین المللی پیشرفته جان هاپکینز، گمان کنند که چین و روسیه مکانیسم مشورتی روشنی برای حل بحران هایی مانند این ندارند.

او گفت: «چین به طور کلی از این موضوع جدا شده است.

در طول تسلط طالبان بر افغانستان در سال گذشته، چین و روسیه تلاش کردند تا تلاش های امنیتی در منطقه را افزایش دهند، اگرچه در آنجا نیز روسیه بود که حمایت نظامی قابل توجهی را به منطقه ارسال کرد. در عین حال، چین تلاش های خود را بر دعوت کشورهای آسیای مرکزی در گفتگو از طریق سازمان همکاری شانگهای متمرکز کرد، یک سازمان امنیتی مستقر در پکن در منطقه که روسیه را جزو اعضای خود می داند.

پمپ های نفت در میدان نفت و گاز اوزن در قزاقستان. شرکت های چینی حدود 17 درصد نفت استخراج شده از قزاقستان را تشکیل می دهند.


عکس:

پاول میخیف / رویترز

اکنون، روسیه تصمیم گرفته است که از طریق نهاد منطقه‌ای دیگر، سازمان پیمان امنیت جمعی، که یک واحد نظامی متشکل از سربازان روسی را به قزاقستان اعزام کرده است، اقدام کند. چین عضو نیست

علیرغم سکوت چین، فوران اعتراضات و مداخله احتمالاً باعث ناراحتی در پکن خواهد شد. قزاقستان درست در آن سوی مرز منطقه غنی از منابع اما درهم شکسته سین کیانگ چین قرار دارد، جایی که مقامات یک کمپین همسان سازی اجباری را علیه گروه های اقلیت مسلمان ترک انجام داده اند که به گفته آنها هدف از بین بردن افراط گرایی مذهبی است.

تحلیلگران سیاسی گفتند که پکن نسبت به پتانسیل نفوذ سیاسی و ایدئولوژیک خارجی در سین کیانگ بسیار حساس است و احتمالاً از سرعت افزایش احساسات ضد دولتی در قزاقستان نگران است. قزاق‌های قومی، در میان گروه‌های اقلیت که در کمپین همسان‌سازی سین‌کیانگ هدف قرار گرفته‌اند، اغلب از مرزها عبور می‌کنند.

مسکو و پکن برای نفوذ در منطقه رقابت کرده اند که قدمت آن به نخستین روزهای دوران مائوتسه تونگ بازمی گردد، زمانی که رهبران چین نگران بودند اتحاد جماهیر شوروی تلاش کند سین کیانگ را ضمیمه کند. اخیراً آقای شی قزاقستان را به عنوان یک گره حیاتی در ابتکار یک کمربند و یک تریلیون دلاری، تلاش سیاست خارجی وی، پرورش داده است.

نیوا یاو، یکی از اعضای ارشد آکادمی سازمان امنیت و همکاری اروپا در بیشکک، قرقیزستان، می گوید که اقدامات روسیه می تواند برای پکن، که احتمالاً قبلاً توسط ناآرامی ها غافلگیر شده بود، نگران کننده باشد.

او گفت: “خطر برای چین این است که روسیه چنین مسیر مهم ترانزیت و تجاری را کنترل کند.” برای چین، خانم یاو افزود: «کل نقطه کمربند و جاده [in the region] تنوع بخشی از قدرت های بزرگی مانند روسیه بود.

بدترین سناریو برای پکن، خانم. یاو می‌گوید، آیا مسکو از این موقعیت استفاده می‌کند تا قزاقستان را وادار کند تا اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بلوک تجاری کشورهای شوروی سابق مورد علاقه مسکو برای متعادل کردن اتحادیه اروپا، برای اعمال تعرفه‌های گمرکی بر نفت و گازی که از قزاقستان و ترانزیت از طریق آن صادر می‌شود، اجازه دهد. او گفت که چنین اقدامی که در مورد منابع ترکمنستان و ازبکستان به مقصد چین اعمال می شود، با هدف افزایش اهرم روسیه بر خرید انرژی چین از آسیای مرکزی خواهد بود.

یک کامیون بزرگراهی فرامرزی که به مقصد قزاقستان از چین خارج می شود. دو کشور حدود 1100 مایل مرز مشترک دارند.


عکس:

مطبوعات XINHUA / ZUMA

بر اساس برآوردهای مرکز کارنگی مسکو در سال 2019، شرکت های چینی حدود 17 درصد نفت استخراج شده از قزاقستان را تشکیل می دهند، در مقایسه با 3 درصد توسط شرکت های روسی و 30 درصد توسط شرکت های آمریکایی. بر اساس ارقام کارنگی، کل تجارت قزاقستان با چین در سال 2020، 21 میلیارد دلار بود، در حالی که این رقم با روسیه 10 میلیارد دلار و با آمریکا 2 میلیارد دلار بود.

رسانه‌های دولتی چین تاکنون احتمال هرگونه اختلال در پروژه‌های چینی در این کشور را کم اهمیت جلوه داده‌اند، در حالی که چین و توانایی همکاری با یکدیگر را تبلیغ می‌کنند. هو شیجین، ملی‌گرای برجسته، گفت: «روسیه و چین به آمریکا و غرب اجازه نخواهند داد قزاقستان را به آشوب طولانی‌مدت سوق دهند». در توییتر نوشت.

چین و روسیه در حیاط خلوت دوجانبه خود در بسیاری از اهداف مشترک هستند و به گفته برخی تحلیلگران، پکن ممکن است به مداخله تحت رهبری مسکو نزدیک شود، هرچند در ابتدا تکان دهنده باشد. هر دو کشور مشتاق دیدن نفوذ ایالات متحده در منطقه Wane هستند و نگران هرگونه گسترش بنیادگرایی اسلامی هستند که ممکن است چشم انداز فعالیت تروریستی را افزایش دهد.

رافالو پانتوچی، یکی از اعضای ارشد دانشکده مطالعات بین‌المللی اس. راجاراتنام در سنگاپور، گفت: «پکن تا حدودی تشخیص می‌دهد که برای تثبیت وضعیت به حمایت نیاز است. ثابت نگه داشتن روس‌ها ممکن است نتیجه بدی نباشد.»

اعتراضاتی که ابتدا با افزایش قیمت سوخت در قزاقستان آغاز شد، به خشونت تبدیل شد و ائتلاف نظامی به رهبری روسیه را بر آن داشت تا نیروها را به این کشور نفت خیز اعزام کند. این ویدئو نشان می دهد که ساختمان ها و خیابان های دولتی در چندین شهر توسط تظاهرکنندگان یورش می برند. عکس: ماریا گوردیوا / رویترز

به طور گسترده تر، مقامات غربی و کارشناسان دفاعی بر این باورند که روسیه و چین بیشتر از چند دهه گذشته با یکدیگر همکاری می کنند، به ویژه در زمینه مسائل دفاعی.

او گفت: “مردم 20 سال است که فروپاشی روابط چین و روسیه بر سر آسیای مرکزی را پیش بینی می کنند.” رادچنکو از جانز هاپکینز. اما “این واقعیت که آنها به یکدیگر آزادی مانور بر روی منافع اصلی داده اند به تقویت روابط آنها کمک کرده است.”

در بیشتر موارد، روسیه در حفظ نقش تاریخی خود به عنوان ضامن امنیت در کشورهای تشکیل دهنده اتحاد جماهیر شوروی سابق موفق بوده است. در عین حال، پکن به طور کلی از هرگونه چالش برای تسلط بر حوزه امنیتی دوری کرده است، حتی در شرایطی که نیروهای شبه نظامی چین در سال های اخیر در تاجیکستان، نزدیک مرز با افغانستان، عملیات کرده اند.

در همین حال، مسکو بی سر و صدا تحمل کرده است که چین از طریق سرمایه گذاری در تجارت و زیرساخت ها، نفوذ خود را در منطقه افزایش دهد.

الساندرو آردوینو، محقق در دانشگاه ملی سنگاپور، گفت: «در حال حاضر مسئله ثبات است، اما پس از دستیابی به آن، دو قدرت می‌توانند رقابت را برای نفوذ اقتصادی از سر بگیرند.» او گفت که در این حوزه، چین دست برتر را دارد.

بنویسید چائو دنگ در [email protected]

در قزاقستان چه می گذرد؟

حق چاپ © 2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum kameralı su tesisatçısımobil ödeme bozdurmaMobil Ödeme Nakite ÇevirmeTurkcell Mobil Ödeme BozdurmaGebze escorthtml nullednulled themes1xbetdogal taşlarbuy instagram followersMobil Ödeme BozdurmaKamagraMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Nakite Çevirmecryptomagdailytokenewstheinvestmentmetaversefinancepopulartokenglobalfinanceicryptotokennewspapertopcoinsnewsinstagram takipçi satin alkepenk servisiMobil Ödeme Bozdurma 1xbetistanbul escort, elit escort, maltepe escort, sahne escort, istanbulun en iyi escortları, mükemmel escort sitesi, güvenilir escort, hatun escortistanbul escort, elit escort, maltepe escort, sahne escort, istanbulun en iyi escortları, mükemmel escort sitesi, güvenilir escort, hatun escort