کودهای شیمیایی یا زیستی : کدام یک برای کشاورزی مناسب است؟

هر چند مقداری از نیتروژن جذب محصولات می شوند ام متاسفانه این انتها داستان نیست. در یک مزرعه کشاورزی متوسط، تنها 50% از نیتروژن کودها بوسیله محصولات کشاورزی استعمال می شود بنابراین، در حالی که کودها سبب ساز پرورش خوبتر و سریع‌تر محصولات می‌شوند، نیمی از نیتروژنی که بیشتر میکنیم از در بین می‌رود. تصور نمایید – ما کود گیاهان هر سال متساوی 12 میلیون فیل نیتروژن را از دست می دهیم. نیتروژن از دست رفته می تواند وارد جو شود و یا می تواند از خاک شسته شود و به آبراه ها مثل آب های زیرزمینی، نهرها، دریاچه ها، رودخانه ها و اقیانوس ها وارد شود (شکل 2). پتاسیم به جهت همه‌ی محصولات کشاورزی آیتم نیاز می باشد (معمولاً عمده از نیتروژن).
دسته‌بندی نشده
برخی از محصولات میباشند که سپس از تعدادی بار کاشت تمامی مواد معدنی آن را گرفته و خاک را به یک خاک مرده تبدیل می‌کنند. کشاورزان به جهت این‌که بتوانند همین مواد مغذی و معدنی را مجدد به خاک برگردانند از کودها استعمال می‌کنند. همچنین به دلیل رقابت بالا کشاورزان برای اینکه بتوانند از فعالیت خود سود مالی برداشت کنند باید میزان محصولات را نیز افزایش دهند که کود می‌تواند این فرمان را محقق کند. کود شیمیایی حیاتی زیاد متعددی برای بهبود عملکرد کالا و گیاهان شما داراست تا جایی که نقش کود را در همین راستا نمی‌توان نادیده گرفت. استفاده صحیح از کودهای شیمیایی بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و بهترین راه و روش به جهت تقویت و ساخت گیاه است.

کود فسفاته

بنابراین قبل از کاربرد کود از طریق آب آبیاری (کوددهی) لازم است، مهم بعضا از واقعیت‌ها و کارداران موءثر بر حلالیت کودها شناخت داشته باشید. مجموعه علم بنیان فصل پنجم اهمیت در لحاظ گرفتن مقام و خط مش جهانی نسبت به کشاورزی ارگانیک و اصلی هدف ارتقای کیفیت محصولات ارگانیک، گام به عرصه‌ی ایجاد ملی نهاده است تا بتواند هم در ساخت ملی و هم در رویش کشاورزی ارگانیک، سهم بسزایی داشته باشد. گروه تولیدی فصل پنجم اولی ایجاد کننده‌ی انبوه سرکه چوب و بیوچار در کشور ایران می‌باشد.

  • گیاهان زارعی در طول چرخه‌ی رشد و نمو، نیاز به مقدار متعادلی مواد مغذی دارند.
  • کود ماده‌ای است که به گوشه و کنار کشت گیاه (غالبا خاک) طولانی تر میکنیم تا نیاز‌های گیاه را تامین کنیم.
  • از همین رو تغییر قابل ملاحظه ای در قلیائیت یا این که اسیدیته گوشه و کنار کشت ساخت نمی کند.
  • کودهای معدنی علاوه بر تأثیر گذاشتن بر روند پرورش گیاهان؛ ساختار خاک را نیز بهبود می‌بخشند و یاری می‌کنند، خاک حاصلخیزتر شود.
  • برای استفاده هر کدام از گریدهای آن، در آغاز مدل خاک را آنالیز می کنند و سپس بر حسب جور خاک و مقدار نیاز آن به هر کدام از موادسازنده این کود، مورد به کار گیری قرار می‌گیرد.

در همین میان ضعف عناصری همچون فسفر، ازت و پتاسیم بر روی رویش و ریشه زایی گیاهان و هم آهن، روی، منگنز، بور، مولیبدن و … بر بر روی باردهی و افزایش محصولات تاثیر مستقیم و کلیدی خواهد داشت. باتوجه به خصوصیت های منحصربه شخص کود سولفات آمونیوم، ضروریست تا وزارت نفت ارتقاء ظرفیت ایجاد سالانه این کود را به طور جدی باز‌نگری نماید. چرا که این کود به جهت فضای سبز میوه به ویژه انگور و گیاهان گوگرد دوست و در خاک های زراعی مبتلا به نبود مواد آلی که تعداد باکتری های تیوباسیلوس تبدیل‌کننده گوگرد به سولفات اندک هست دوچندان مؤثر است. بقیه مواد غذایی مثل نان که از گندم درست می شود ماکارانی و اشکال پاستا که این نیز از گندم می باشد و غیره و اصلی خیس تمامی میوه ها کلیه گیاهانی میباشند که به انواع کود شیمیایی نیاز دارا هستند تا ما محصولات کشاورزی باکیفیتی داشته باشیم. حساس نگاهی به تعریف امنیت غذایی که کلمه است از اطمینان از دسترسی تمامی مردمان به غذای کافی، سالم و مغذی در کل تایم ها به‌منظور داشتن زندگی تندرست و فعال، همین وظیفه دولت‌هـاست که مسوولیت تحقق امنیت غـذایی کشورشـان را بر عهده دارند.

مزایای استعمال از اسید آمینه به جهت گیاهان در کشاورزی

همچنین حساس افزایش تولید پروتئین ها سبب بهبود میزان مرغوب بودن میوه و تبارک شدن میزان آن نیز می شود. یک کاربرد دیگر پتاسیم کاهش ابتلای گیاه به بیماری ها و آفات است. زرد رنگ شدن و تغییر رنگ برگ های گیاه یک عدد از علائمی هست که نشان می دهد گیاه شما اهمیت کمبود عنصر پتاسیم روبه روست.

نوستالژی غذایی چیست؟

بسیاری از این مواد مغذی قبل از اینکه گیاهان بتوانند از آنان استعمال کنند، بایستی بوسیله باکتری‌ها و قارچ‌های خاک به انواع معدنی تبدیل شوند. بهترین گچ کشاورزی اساسی شوری ناچیز و اهک اندک و درصد گچ بالا را کلیدی آنالیزهای آزمایشگاهی ظریف از ما بخواهید.آماده ارسال هر میزان گچ کشاوزی کلیدی میزان مرغوب بودن عالی به سراسر ایران هستیم. گچ (سولفات كلسيم) داراي دو عنصر غذايي لبریز مصرف كلسيم و گوگرد است.

انواع کودها

در همین موردها گیاه حساس به کارگیری از همین کود ذخایر غذایی به کار گیری شده را جبران می کند. 6- محلول های خیلی رقیق به طور معمول غیر اثرگذار میباشند ، محلول های غلیظ هم سبب ساز اتلاف هزینه شده و موجب گیاه سوزی میشوند. رقیق یا این که غلیظ ساختن هر یک از ترکیبات موجود در یک ترکیب معمولا به همان روشی صورت می گیرد که به جهت رقیق یا غلیظ سازی آن ترکیبات به تنهایی انجام می شود. ۴- باکتری هایی در خاک وجود دارا هستند که به مجزاسازی کود اوره پرداخته و جذب اوره را به جهت گیاه سهل و آسان می کند. همین عنصر در تبادل مواد نقش دارد،با کاهش PH خاک جذب آن افزایش می یابد ،همچنین وجود عنصر فسفر جذب مولیبدن را فراوان میکند.

کودهای نیترات آمونیاک

ناسازگاری گاها به وضوح قابل شناسایی وجود ندارد و آرم ظاهری چندانی ندارد و ممکن است تنها نماد آن کاهش اثر گذاری سموم بر بر روی در اختیار گرفتن افات باشد. در ناسازگاری فیزیکی زمان اختلاط ، مشاهده می شود که مواد بخوبی در هم حل نمی شوند، رسوب تشکیل می شود و گاها حالت لایه لایه به خود می گیرند. در کود درختان ناسازگاری شیمیایی، مواد اولیه ای که اهمیت هم ترکیب شده اند خاصیت با خویش را از دست می دهند و ممکن میباشد به مواد دیگری تبدیل شوند (حتی یک مخلوط جدید) و گسیختگی در ترکیبات نخستین شکل بدهد. بخش اعظم ناسازگاری های شیمیایی ناشی از وجود سورفکتانت ها در ترکیب نهاده ها در مخزن سمپاش است. نسبتاً در آیتم تمامی گیاهان و فضای سبز به کار گیری از کود ازت، رکن ثابت کوددهی است. عنصر نیتروژن محرک رویش رویشی گیاه می باشد و در عاقبت در زمانی که هنوز گیاه وارد فاز زایشی نشده است حتمی هست از همین کود استفاده شود. نکته ای که باید باغداران مد حیث داشته باشند همین است که در صورتی که چه نیتروژن به عنوان بهترین کود برای رشد سرعت بالا طبیعت میوه شناخته شده است ولی درصورتیکه در زمانه صحیح اعمال نگردد، سرانجام عکس خواهد داشت. به جهت نمونه استعمال از همین کود در فاز زایشی و تشکیل شکوفه ها، منجر می شود که درخت همچنان به پرورش رویشی ادامه داده و تشکیل شکوفه ها به تاخیر بیافتد.

شوینده اسیدی سوای کف

برای مثال، فراهمی فسفر در خاک‌های شور به شدت وابسته به PH و تغییر و تحول در حلاليت تركيبات متعدد فسفر خاك مـي باشـد. همچنين، آهن، منگنز، روی و مس، به برهان حلالیت كـم، در شـرایط قلیای قابلیت دسترسی و فراهمی پايينی دارند. از طرفي ديگر، در شرايط قليايي عنصر بر عمده آماده می باشد، كه می تواند سبب تولید مسموميت در اکثری از گياهان زراعي گـردد. در pH بالا، قابليت دسترسي نيتروژن نيز كاهش مي یابد، كه ادله عمـده آن كـاهش فعالیت باكتری‌های تثبیت كننده نيتروژن در خاك است. به جهت شناخت کلیدی جدول اختلاط کودهای شیمیایی قرائت همین مقاله کمک متعددی به شما می‌کند. همچنین قبل از بیش تر نمودن یک ترکیب ، ترکیبات پیشین را بایستی به جهت مدت دوران مشخصی در مخزن به نیز زد. طولانی تر نمودن ترکیبات بافاصله پشت هم ، ممکن هست کود درختان سبب ساز به ناسازگاری فیزیکی شود. درضمن می بایست توجه داشت که زمانی یک ادغام در حامل متفرق شده است، این بمعنای انحلال تمام آن ترکیب نمی باشد.

۵ مراحل در قالب نمودار که باید در سال ۲۰۲۳ دنبال کرد

کودهای موجود در بازار امروزه حاوی هر سه عنصر اضطراری گزینه نیاز پرورش گیاه که در بالا ذکر شد، می باشند و اصطلاحا به آنها کود تمام گفته می شود. همین اعداد در واقع به ترتیب ابلاغ گر مقدار عنصرها نیترون ، فسفر و پتاسیم موجود در آن کود می باشند و شما دارای توجه به نوع نیاز گیاه خود می توانید کود شیمیایی مطلوب به جهت گیاه را اصلی اعتنا به همین اعداد و ارقام گزینش کنید. در صورتی که یکی از مواد تغذیه ای به میزان کافی وجود نداشته باشد، ممکن است رویش گیاه محدود شده و عملکرد گیاه کمتر یابد، به این ترتیب به جهت افزایش میزان مرغوب بودن و کمیت ایجاد محصولات کشاورزی و به جهت تامین مواد تغذیه ای خاک از کود به کار گیری می شود. همه ما می دانیم که گیاهان نیز موجودات زنده ای میباشند که به جهت پرورش و انتشار خود نیاز موادسازنده غذایی دارند که خاک باید مواد غذایی ضروری را برای پرورش گیاه تامین کند.
اگر دسترسی به کلات ها وجود نداشته باشد ، از سولفات های کاتیون ها به جای کود شیمیایی بهره منده می شوند. این کود به جهت گیاهان زینتی و به خصوص کاکتوس ها و ساکولنت ها مناسب است. پتاسیم بالای همین کود باعث خودداری از زرد شدن برگ های گیاهان می شود. پی بردن مقادیر ظریف مواد مغذی موجود در کود معدنی هم سبب ساز می شود برنامه ریزی کشاورزی آسان خیس شود. کودهای حاوی مواد مغذی اساسی ، ثانویه و کوچک مغذی ها اکنون به طور گسترده در دسترس کشاورزان است. در تماسی از سوی برخی کشاورزان کالپوشی روزگار نامناسب تحویل کود به آن‌ها و همچنین ارتقا بها کود‌های شیمیایی به‌عنوان بعضی مشکلات آن ها در حوزه تولید محصولات کشاورزی عنوان شد.

دیدگاهتان را بنویسید