Ka لیا جهان و پیشتاز همونگ نوازندگان نگاهی به اصلی بروید

سوسو زننده تولید و نازکن کر نشان می دهد یک کشف Ariana Grande کاهش دهد. اما هر بار که شما فکر می کنم شما ساخته شده یک قطعه به زبان انگلیسی (این است که “من باید شما را لمس” او آواز خواندن در پل?), شعر لغزش دهیم به همونگ عبارت است. اگر شما در حال استفاده از لوله های مربوطه به اهنگ صدا و چنگ سنتی موسیقی محلی شما را در همونگ حوادث در Frogtown, آهنگ به همان اندازه disorienting.

جهان یکی از رهبران همونگ موزیک جدید مدرسه متقاطع هنرمندان در مینه سوتا است. “ما آن را Hmonglish; این نوع مانند K-Pop یا تایلندی, موسیقی,” او می گوید. “همونگ سرگرمی… آن نیست که آنها در حال پشت, اما, آسیایی, مردم, آنها بسیار سخت است. آنها بسیار سنتی و شما باید شکستن این سد است.”

St. Paul تبدیل به یک پناهگاه برای همونگ پناهندگان پس از جنگ ویتنام و شهرستان در حال حاضر میزبان بزرگترین Hmong جمعیت در ایالات متحده است. این است که در آن جهان بزرگ شده, دختر مهاجران از لائوس هویت خود را تقسیم در سراسر فرهنگ ها.

در حالی که یک دانشجوی سال دوم در هاردینگ دبیرستان, جهان, آغاز, ارسال, الت موسیقی شبیه گیتار را پوشش می دهد آمریکایی پاپ آهنگ دوست دارم از جاستین بیبر “خودتان را دوست دارم” به Facebook و YouTube. دوستان او را تشویق کرد و او حتی سعی کردن برای صدای در سال 2006 که در آن او قطع در دور چهارم از untelevised امتحانات ابتدائی.

“برای اولین بار در شش سال, من به شدت آمریکایی موسیقی” جهان می گوید. “نه به خاطر من نفرت همونگ موسیقی و یا همونگ زبان من فقط رشد کمی متفاوت است. من ترس از قضاوت من از ترس مردم نمی خواهم من است.”

برآورد 66,000 قومی همونگ زندگی در شهرهای دوقلو. هر چند که شماره حساب برای تنها بخش کوچکی از مترو را نسبت به جامعه همونگ ساخته شده است outsized تاثیر بر فرهنگ محلی است. در ماه ژوئیه همونگ بین المللی آزادی جشنواره و نوامبر را همونگ سال جدید هستند tentpole حوادث برای شهر سنت پل. مینه سوتا است که خانه اولین همونگ تئاتر شرکت در جهان است.

همونگ نوازندگان هنوز هم به طور کلی خود را به دست آورید موارد زیر توسط recontextualizing موسیقی سنتی, و به سختی هر شکسته اند به جریان اصلی موسیقی پاپ در ایالات متحده است. دو ویسکانسین نوازندگان ساخته شده از آن—مینه سوتا به دنیا آمد مدیسون مبتنی بر خواننده دیوید یانگ و Maa Vue از Wausau. فرزنو خواننده Xy لی تاسیس یک زیر بزرگ خود را آهسته پایین کشور همونگ موسیقی اما 23 سال از درگذشت در تیراندازی و کشتار در ماه نوامبر. و در شهرهای دوقلو رپ/شاعر Tou Saiko لی عناوین ساخته شده با انجام دکلمه با مادر بزرگ خود را.

اما جهان جاه طلبی است که برای رسیدن به درست متقاطع موفقیت pop—حتی اگر این بدان معناست که اختراع یک زبان ترکیبی به آن را انجام دهد.

“در اولین کسانی بودند مانند” این عجیب و غریب است, شما باید فقط آن را نگه داشته همونگ”‘ او می گوید. “من می خواستم به من اعتماد به نفس بالا بود که من هستم. من فقط تصمیم گرفتم که من می خواستم به خارج وجود دارد, قرار دادن خودم در خارج وجود دارد. من خسته شدم از انکار است که این شد که من هستم, بنابراین من فقط آن را پذیرفته.”

جهان است به تنهایی در او جاه طلبی. در تلاش خود را برای ایجاد Hmonglish رواج او پیوست توسط مردم محلی مانند بچه $wami, Supryze و مکرر همکار (و پسر) Chin Chilla.

Chilla آغاز شده به عنوان یک نبرد رپر در St. Paul مدار اما پس از جلسه جهان در اوایل سال 2019 او را گرفته در یک صدا که بیشتر شبیه به Travis Scott یا A$AP Rocky. “برچسب کتابداری و اطلاع رسانی بدون” خود را در ماه نوامبر تنها با جهان تجسم روح Hmonglish. Chilla منعکس بین زبان انگلیسی و همونگ punchlines, Auto-Tune ساخت سوئیچ کشف. در دروس, جهان, کوس earworms فقط بالا زننده 808. آهنگ شد فوری رسید. “برچسب کتابداری و اطلاع رسانی بدون” نزدیک به 250000 نفر بازدید در یوتیوب و فقط شکست را به محلی چرخش در رفتن 95.3.

“من احساس می کردم که یک زمان وجود دارد برای همه چیز و آن را به زمان مناسب برای Hmonglish به قرار دادن به موسیقی” Chilla می گوید. “این نوع از ضربه است که در خارج و روند آن را کامل و مناسب است.”

Chilla که انجام خواهد شد با جهان روز شنبه در همونگ نو مد نشان می دهد و در اتحادیه انبار برای اولین بار احساس کردم به نام موسیقی تماشای MC Jin نبرد رپرهای در BET “آزاد جمعه.” شنیدن کانتونی زبان رپر از بین بردن رقابت خود را هفته به هفته, او می دانست که آن را ممکن است برای یک همونگ رپ به انجام همان. یک دهه بعد, موفقیت هنرمند پاپ کره Psy و خود را همه جا حاضر آمار “سبک Gangnam” گالوانیزه Chilla را تعیین.

“که موجب لامپ,” او می گوید. “شخص تبدیل به جریان اصلی در زبان مادری خود را در ایالات متحده, و من می دانستم که ممکن بود برای موسیقی در هر زبان به زبان اصلی بروید.”

Chilla نیز اجرا می شود Wange, سرگرمی, ارتقاء شرکت که کتاب همونگ هنرمندان برای باشگاه ها و حوادث. یک هنرمند او را به طور مداوم رزرو شده است Vayoung 24 ساله, جنگل, دریاچه, مادری با یک پانک-تزریق R&B صدا. هر چند Vayoung انجام می دهد به شدت در فارسی به او احساس حمایت از جامعه همونگ حمل او را از طریق سال اول خود را به عنوان جدی نوازنده.

“در همونگ فرهنگ ما این چیز ‘Hmoob hlub Hmoob,’ یا ‘همونگ را دوست دارد همونگ,'” Vayoung می گوید. “مردم را نشان می دهد mad پشتیبانی می کند. که شکستن نیست ما از طریق, اما که ما را در یک سطح و پس از آن استعداد را از طریق فشار خود به خود.”

Vayoung کلمات اکو یک نقطه ساخته شده توسط هر دو جهان و Chilla: در حالی که حمایت خود را همونگ هموطنان است شروع به دستیابی به رویای خود نیاز به توجه از دیگر 98.2 درصد از همسایگان خود است. وجود دارد یک دلیل از مسیر اصلی شده است قبل از مهاجرت: اکثر شهرهای دوقلو تنها طول می کشد علاقه در همونگ-موسیقی ساخته شده در اطراف آزادی جشنواره یا جشن سال جدید.

چالش این است که Hmonglish به عنوان روزمره به عنوان دوجا گربه یا Drake—یا حداقل جو یا Dessa. و با زبان منکر هیپنوتیزم از آهنگ ها مثل “Dej Txias” این نسل جدید از همونگ هنرمندان نشان می دهد نشانه هایی از افزایش به این چالش.

“این حتی در مورد زبان” جهان می گوید. “این بیشتر در مورد چه می توانید این آهنگ را به شما بدهد?'”

همونگ نو مد نشان می دهد و حزب
با: Ka لیا جهان Chin Chilla, زونگ Pha منتظر و دیگران
که در آن: اتحادیه انبار
زمان: 6 بعد از ظهر شنبه. Feb. 15
بلیط: $45-$80; اطلاعات بیشتر در اینجا

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im