مطالعات اواخر مرحله ای یک واکسن احتمالی COVID-19 در حالی که این شرکت بررسی می کند که آیا گزارشی از یک بیمار با عوارض جانبی جدی با شات مرتبط است یا خیر، در حال برگزاری موقت است.

آسترازنکا در بیانیه ای که شامگاه سه شنبه صادر کرد، گفت که «روند بررسی استاندارد آن باعث توقف واکسیناسیون شد تا اجازه بررسی داده های ایمنی را بدهد.»

AstraZeneca هیچ اطلاعاتی در مورد عوارض جانبی احتمالی را فاش نکرد به جز اینکه آن را «یک بیماری بالقوه بدون توضیح» نامید. سایت خبری STAT برای اولین بار از مکث در آزمایش خبر داد و گفت عوارض جانبی احتمالی در بریتانیا رخ داده است.

یک سخنگوی AstraZeneca توقف واکسیناسیون را تایید کرد که مطالعات در آمریکا و دیگر کشورها را پوشش می دهد. اواخر ماه گذشته، AstraZeneca شروع به جذب 30،000 نفر در ایالات متحده برای بزرگترین مطالعه خود را در مورد این واکسن است. همچنین در حال آزمایش این واکسن است که توسط دانشگاه آفورد، در هزاران نفر در بریتانیا، و در مطالعات کوچکتر در برزیل و آفریقای جنوبی توسعه یافته است.

دو واکسن دیگر در آزمایش های عظیم و مرحله نهایی در ایالات متحده قرار دارند که یکی توسط مدرنا و دیگری توسط فایزر و بیون تک آلمان ساخته شده است. آن دو واکسن متفاوت از AstraZeneca کار می کنند، و مطالعات در حال حاضر حدود دو سوم از داوطلبان مورد نیاز را جذب کرده اند.

آسترازنکا می گويد مکث در واکسيناسيون ها مطالعاتی را در آمريکا و ديگر کشورها پوشش می دهد. (آسوشیتدپرس)

نگه می دارد موقت از مطالعات پزشکی بزرگ غیر معمول نیست، و بررسی هر گونه واکنش جدی یا غیر منتظره بخش اجباری از آزمایش ایمنی است. AstraZeneca اشاره کرد که این امکان وجود دارد که مشکل می تواند یک تصادف; بیماری ها از همه نوع می تواند در مطالعات هزاران نفر به وجود می آیند.

در بیانیه این شرکت آمده است: “ما در حال کار برای تسریع در بررسی رویداد واحد برای به حداقل رساندن هر گونه تاثیر بالقوه بر جدول زمانی محاکمه هستیم.”

مهم ترین مرحله آزمایش

دبورا فولر، پژوهشگر دانشگاه واشینگتن که در حال کار بر روی واکسن مختلف COVID-19 است که هنوز آزمایش انسان را آغاز نکرده است، گفت: این احتمال وجود دارد که بیماری توضیح داده نشده به اندازه کافی جدی بود که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد و نه یک عوارض جانبی خفیف مانند تب یا درد عضلانی.

فولر گفت: این چیزی نیست که از آن نگران باشیم. در عوض، اطمینان بخش است که این شرکت در حال مکث از مطالعه برای کشف آنچه اتفاق می افتد و با دقت نظارت بر سلامت شرکت کنندگان در مطالعه است.

در طول مرحله سوم و پایانی آزمایش، محققان به دنبال هر نشانه ای از عوارض جانبی احتمالی هستند که ممکن است در تحقیقات قبلی بیمار کشف نشده باشد. به دلیل اندازه بزرگ آنها، مطالعات مهم ترین مرحله مطالعه برای چیدن عوارض جانبی کمتر رایج و ایجاد ایمنی محسوب می شوند.

کارآزمایی ها همچنین اثربخشی را با ردیابی اینکه چه کسی بیمار می شود و چه کسی بین بیمارانی که واکسن دریافت می کنند و کسانی که یک شات ساختگی دریافت می کنند، ارزیابی می کنند.

این توسعه در همان روزی صورت گرفت که آسترازنکا و هشت داروساز دیگر تعهد غیرمعمول صادر کردند و عهد کردند که بالاترین استانداردهای اخلاقی و علمی را در توسعه واکسن های خود رعایت کنند.

این اطلاعیه در پی نگرانی هایی صورت می گیرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سازمان غذا و داروی آمریکا را تحت فشار قرار دهد تا قبل از اینکه ثابت شود بی خطر و موثر است، واکسنی را تصویب کند.

آمریکا میلیاردها دلار در تلاش برای توسعه سریع واکسن های متعدد علیه COVID-19 سرمایه گذاری کرده است. اما ترس عمومی از ناامن بودن یا بی اثر بودن یک واکسن می تواند فاجعه بار باشد و تلاش برای واکسیناسیون میلیون ها آمریکایی را از خط خارج کند.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de